Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 45/10 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Witkowie, odbytego w dniu 29.03.2010r.

PROTOKOŁ Nr 45/10

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 29 marca 2010r. o godz. 9,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- p.Halina Rzepecka  -  Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Jagielska  -  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
- p.Eugenia Rewers  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia, proponując jego poszerzenie o punkt dotyczący informacji o szkoleniu, w którym uczestniczył p.Edwin Dzieciuchowicz.
Innych uwag i propozycji do projektu porządku nie zgłoszono, ustalono porządek w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Informacja Zastępcy Przewodniczącego Komisji nt. szkolenia z zakresu spraw absolutoryjnych.
4. Kontrola wykonania budżetu gminy i miasta za 2009r. – rozpoczęcie procedury absolutoryjnej.
5. Inne sprawy.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3. Pan Edwin Dzieciuchowicz – Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, że w dniu 18 lutego br. uczestniczył w szkoleniu w Koninie, zorganizowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Szkolenie prowadziła p.Zofia Ligocka, a tematem były sprawy związane z udzielaniem absolutorium wójtom, burmistrzom. Poinformował również, że procedura absolutoryjna jeszcze w bieżącym roku obowiązuje taka, jak do tej pory, ale od 2011r. nastąpi w tym zakresie szereg zmian.


Ad.4. Pan Przewodniczący odczytał pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej z dnia 22 marca br. o wypracowanie przez Komisję dokumentów związanych z absolutorium dla Burmistrza Gminy i Miasta.
Przedmiotowe pismo wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy i miasta za 2009r. stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
Po czym wspólnie z p.Haliną Rzepecką – Skarbnikiem Gminy i Miasta przystąpiono do analizy wykonania budżetu gminy i miasta za 2009r. w oparciu o przedstawione przez Burmistrza sprawozdanie w tym zakresie.

Pani Skarbnik przypomniała, że budżet gminy i miasta na 2009r. został uchwalony przez Radę Miejską w dniu 29 grudnia 2008r. W ciągu roku uchwała budżetowa była ośmiokrotnie zmieniana uchwałami Rady Miejskiej i dziesięciokrotnie zarządzeniami Burmistrza. Po ostatnich zmianach budżet na dzień 31 grudnia 2009r. przedstawiał się następująco: dochody – plan 28.103.401,90zł, a ich wykonanie - 28.368.962,31zł tj. 100,9%; wydatki – plan 31.443.410,90zł, a ich wykonanie – 30.158.310,46zł, tj. 95,9%.

Po zapoznaniu się z treścią ww. dziesięciu zarządzeń, którymi Burmistrz dokonał zmian w budżecie wysłuchaniu tematycznego komentarza pani Skarbnik, Komisja stwierdziła, że zmiany zostały wprowadzone zgodnie z upoważnieniami Rady i zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Zarządzenia dotyczyły głównie wprowadzenia do budżetu dotacji.

Następnie pani Skarbnik wyjaśniła, że zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłynęła wyjątkowo już w grudniu, w związku z tym dochody zostały wykonane w 100,9%. Deficyt po zmianach wynosił na koniec roku 3.340.009,-zł, a wykonanie – 1.789.348,15zł. Jak wyjaśniła pani Skarbnik, nie wykorzystano wolnych środków z lat ubiegłych i nadwyżki, stąd duża różnica między planem, a wykonaniem przychodów.

Kontrola dochodów.
1. Planowane dochody ogółem wykonano w 100,9%, z tego dochody własne na plan 13.380.411,42zł wykonano w 102,3%.
2. Dochody własne podatkowe wykonano w 102,4%.
W wyniku analizy poszczególnych dochodów podatkowych ustalono wnikliwiej zapoznać się z umorzeniami, zaległościami i sprawą utraty przez gminę dochodów w wyniku obniżenia przez Radę Miejską górnych stawek podatkowych.
3. Dochody majątkowe wykonano w 65,9%.
4.Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych wykonano w 109,9%.
Stwierdzono, że we wniosku dotyczącym absolutorium, należy uzasadnić wysokie wykonanie (158,7%) podatku dochodowego od osób prawnych (kwoty przekazywane przez Urząd Skarbowy i wpływy w większej kwocie w IV kwartale 2009r.).
5. Pozostałe dochody niepodatkowe wykonano w 100,3%.

Subwencje.
Subwencje z budżetu Państwa zostały wykonane w 100%.

Dotacje celowe.
Poszczególne dotacje celowe (z zakresu administracji rządowej na wydatki bieżące, na zadania własne bieżące, dotacje rozwojowe na zadania bieżące itd.) zostały wykonane w granicach od 91,9% do 100%. Ogólne wykonanie – 99,4%.
Niewykorzystane kwoty dotacji zostały zwrócone.

Komisja zwróciła uwagę na niskie wykonanie dotacji celowej z budżetu Państwa na zadania w zakresie pomocy społecznej (składki na ubezpieczenia zdrowotne… - 71,8%) oraz na niewykorzystanie dotacji na specjalistyczne usługi opiekuńcze (0%). Ustalono, że powyższe wymaga wyjaśnienia przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zgodnie z ustaleniem dotyczącym dochodów podatkowych, Komisja wysłuchała wyjaśnień p.Eugenii Rewers. Pani Rewers poinformowała, że nie ma jednostkowo dużych kwot zaległości w omawianym zakresie. W celu poprawy ściągalności, do zalegających wysyłano upomnienia. Z tytułu obniżenia górnych stawek podatkowych, gmina utraciła ogółem 2.056.138,-zł w tym największą kwotę w podatku od nieruchomości, bo 1.411.621,-zł. Gmina od lat prowadzi politykę podatkową, polegającą na ustalaniu stosunkowo niskich stawek podatkowych, co sprzyja ogólnemu rozwojowi gminy. Ogólna kwota umorzeń podatkowych wyniosła 58.063,-zł, co stanowi zaledwie 1,19% ogólnego wymiaru podatków.

W kontekście omawianych dochodów, p.Przewodniczący Komisji sugerował, by w przyszłym roku podwyższyć opłatę od posiadania psów, z uwagi na duże koszty sprzątania po psach.

Ustalono, że na kolejne posiedzenie pani Rewers przedstawi Komisji dane o wysokości utraconych przez gminę dochodów, w poszczególnych pozycjach podatków, w szczególności – podatku od nieruchomości.

Poproszona na posiedzenie p.Elżbieta Jagielska – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniła, co następuje: dotacja na specjalistyczne usługi opiekuńcze, może być przeznaczona jedynie na opiekę nad osobami chorymi psychicznie, a w 2009r. nie było potrzeby ich wykorzystania. Mimo, że zgłaszała taką sytuację, Wojewoda omawiane środki przydzielił. Odnośnie składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacane za osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej, pani Kierownik wyjaśniła, że maja one ścisły związek z wykonanymi świadczeniami, mniejsze kwoty świadczeń oznaczają mniejsze składki. Niewykorzystane środki zwrócono na rachunek dysponenta środków, tj. Wojewodzie.
 
Ustalono, że wyjaśnienia będą wymagać wybrane pozycje, w których wykonanie wynosiło poniżej 85%.


Ad.5. W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

1/ dyskutowano na temat realizacji remontów świetlic wiejskich, głównie w Małachowie Złych Miejsc i Ruchocinku;

2/ ustalono, że kolejne posiedzenie dla kontynuowania prac związanych z procedurą absolutoryjną, odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2010r. o godz. 7,45.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 12,05.

Przewodniczący Komisji
Henryk Mucha

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz