Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 42/09 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Witkowie, odbytego w dniu 15.12.2009r.

PROTOKOŁ Nr 42/09

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 15 grudnia 2009r. o godz. 9,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Stanisław Tomaszewski  -  Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej
- p.Maria Kulińska  -  pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej
- p.Sylwia Mietlicka  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Piotr Janowicz  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia, który zaakceptowano, w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Kontrola finansowa Zakładu Gospodarki Komunalnej w zakresie gospodarki odpadami za III kwartały 2009r.
4. Wyjaśnienia ZGK dotyczące realizacji planu remontów mieszkalnych budynków komunalnych na 2009r.
5. Opracowanie planu pracy Komisji na okres od stycznia 2010r. do końca kadencji.
6. Inne sprawy.
7. Kontrola wybranych świetlic wiejskich.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3. Pan Przewodniczący powitał przybyłego na posiedzenie p.Stanisława Tomaszewskiego – Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i poinformował go, że kontrola dotyczy wycinka działalności Zakładu – gospodarki odpadami, za okres III kwartałów br. Po czym oddał p.Tomaszewskiemu głos.
Pan Tomaszewski przedstawił Zestawienie sprzedaży i kosztów własnych wg stanu na koniec września br. w Wydziale Usług Komunalnych i poinformował, że ogólny bilans tego Wydziału jest ujemny (z wyjątkiem składowiska nieczystości) i na koniec września wynosi -101.825,-zł.
Przedmiotowe zestawienie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie pan Kierownik omówił sytuację finansową poszczególnych podwydziałów, wchodzących w skład Wydziału Usług Komunalnych:

Podwydział WUK stałe mechaniczne.
Wynik finansowy minusowy – 30tys.zł. Koszty osobowe (1,5 etatu) wynoszą 42% ogólnych kosztów, koszty zakupu paliwa – 5% kosztów.
W związku z pytaniem p.Edwina Dzieciuchowicza o możliwość poprawy wyniku finansowego, p.Kierownik poinformował o przeprowadzonych kontrolach wywozu nieczystości, w których nie stwierdzono ze strony pracowników ZGK poważnych uchybień (różnice w granicach błędu). Poinformował również, że ceny wywozu są wyższe w przypadku odległych miejscowości. Liczba zawartych z ZGK umów stale ulega zwiększeniu. Największy koszt stanowi składowanie nieczystości.
Nawiązując do informacji p.Kierownika o pracy samochodu wywożącego nieczystości, p.Eugeniusz Czaplicki wyraził zdanie, że samochód jest zbyt mało wykorzystywany.

Podwydział WUK stałe ręczne.
Wynik finansowy minusowy – ok. 6.100,-zł. Sprzedaż – 70tys.zł, koszty własne – 76tys.zł. Koszty osobowe (1 i ¼ etatu) wyniosły 50% kosztów własnych, koszty składowania – 19%, paliwo – 10%, koszty ogólne (administracyjne) – 13%.
Pan Kierownik poinformował, że od kilku lat określone w umowach stawki nie są zmieniane. Gdyby je podwyższyć o ok. 8%, wynik finansowy by się zbilansował.
Pan Edwin Dzieciuchowicz zasugerował, by nieczystości wywozić nie ciągnikiem, jak ma to miejsce obecnie, ale samochodem do wywozu śmieci kontenerowych. Pozwoliłoby to obniżyć koszty.
Pan Kierownik przyznał, że można przyjąć takie rozwiązanie, ale tylko w rejonie miasta.
Pan Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na zbyt rzadko myte kosze uliczne.

Podwydział WUK stałe kontenery.
Wynik finansowy minusowy – 20.200,-zł. Sprzedaż – 61tys.zł, koszty własne – 81tys.zł. Do niniejszego podwydziału przypisany jest niecały etat. Koszty składowania to 57%, koszt paliwa – 7%, koszty ogólne (administracyjne) – 13%.
Pan Przewodniczący Komisji poruszył sprawę wywozu kontenerów z terenów należących do Wspólnot Mieszkaniowych. Stwierdził, że wspólnoty kalkulują wszystkie koszty, więc nie powinien z tego terenu występować wynik minusowy.
Jak wyjaśnił p.Kierownik, cena usługi musiałaby być wyższa o 33%, aby wynik finansowy wyszedł na „zero”.

Podwydział WUK zamiatanie ręczne.
Wynik finansowy minusowy – 3.200,-zł. Sprzedaż – 13,7tys.zł, koszty własne - 17tys.zł.

Podwydział WUK ciekłe.
Wynik finansowy minusowy – 39.000,-zł. Sprzedaż – 60tys.zł, koszty własne – 99tys.zł.
Koszty osobowe (1 etat) – 49,6%, koszty paliwa – 17%, koszty usług (zrzut ścieków) – 17,4%, koszty ogólne – 13%.

Kontrolą nie objęto szaletów, targowiska i akcji zimowej, wchodzących w skład Wydziału Usług Komunalnych, ale nie stanowiących gospodarki odpadami.

Pan Kierownik ZGK przedstawił również sytuację finansową składowiska odpadów komunalnych w Chłądowie. Wynik finansowy dodatni – 150tys.zł. Sprzedaż – 427tys.zł, koszty – 276tys.zł. Koszty osobowe (1 i 2/3 etatu) – 15%, opłata marszałkowska – 57%, zakup usług – 11%, energia – 1,5%, koszty ogólne – 10%.

W kontekście przedstawionej sytuacji finansowej poszczególnych podwydziałów, członkowie Komisji poruszyli następujące sprawy:

- p.Przewodniczący Komisji poruszył sprawę niezawartych umów na wywóz nieczystości ( wg stanu na 30.X.br. – brak 161 umów), kwestię wielkości pojemników dla osób samotnych oraz kwestię poprawy wyniku finansowego na koniec roku.

Pan Kierownik przypomniał, że ZGK wypowiedział stare umowy na wywóz nieczystości, czas wypowiedzenia upłynie ostatniego grudnia br. W ostatnich miesiącach liczba niezawartych umów ulega ciągłemu zmniejszeniu. Jest to między innymi wynik wielu wyrywkowych kontroli, które w br. Zakład przeprowadził. Najmniejsza ilość śmieci, za które obciąża się osoby samotne i rodziny dwuosobowe, to 120 litrów (1/2 pojemnika 240l). Po zmianie przez Radę Miejską regulaminu utrzymania porządku i czystości, kwestia ta zostanie rozwiązana, zostaną wprowadzone mniejsze pojemniki. Odnośnie sytuacji finansowej Wydziału Usług Komunalnych, p.Kierownik zapewnił, że Zakład będzie się starał umniejszyć koszty, ale największy udział stanowią koszty składowania na składowisku;

- p.Jerzy Skrzypek poruszył problem kanalizacji sanitarnej, do której nie wszystkie posesje są podłączone, mimo takiego obowiązku;

- w związku z poruszoną przez p.Edwina Dzieciuchowicza sprawą obniżenia kosztów poprzez zakup sortowni śmieci, p.Kierownik ZGK poinformował, że zgłosił taką propozycję do projektu budżetu na 2010r. (200tys.zł). Poinformował również o zainteresowaniu tą sprawą firmy ze Śląska, z możliwością pozyskania środków unijnych. Pan Kierownik stwierdził ponadto, że oprócz sortowni, celowy byłby zakup kompaktora (koszt ok. 100tys.zł) i przedstawił przemawiające za tym argumenty;

- p.Edwin Dzieciuchowicz zgłosił wniosek o podjęcie działań zmierzających do zakupu sortowni na składowisko nieczystości;

- Komisja zgłosiła wniosek o powołanie przez Burmistrza Gminy i Miasta komisji, której zadaniem byłoby dokonywanie wyrywkowej kontroli posesji w zakresie wywozu nieczystości (umowy, rachunki). W skład takiej Komisji mogliby wchodzić przedstawiciele: ZGK, Urzędu Gminy i Miasta, OSP, Policji. Komisja winna kontrolować również podłączenia do kanalizacji sanitarnej i hydranty p.poż.

Po dokonanej kontroli Zakładu Gospodarki Komunalnej za III kwartały br. i zapoznaniu się z systemem wywozu nieczystości i oczyszczania miasta, Komisja nie zgłosiła zastrzeżeń. Jedyna uwaga, to przedłużające się zawieranie umów z mieszkańcami gminy na wywóz nieczystości.
Po zapoznaniu się z planem budowy zakładu zagospodarowania odpadów w Lulkowie, Komisja ma poważne obawy, że istniejące wysypisko w Chłądowie przy tak dużym napływie odpadów, zbyt szybko przestanie funkcjonować.


Wnioski:

1. Komisja wnioskuje o zakończenie zawierania umów z mieszkańcami gminy na wywóz odpadów komunalnych, do końca marca 2010r.

2. Komisja proponuje rozważyć wniosek o segregowanie nieczystości.

3. Po zapoznaniu się z sytuacją finansową w zakresie gospodarki odpadami za III kwartały br., przedstawioną przez Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej, Komisja wnioskuje o przekształcenie Wydziału Usług Komunalnych w spółkę.
Za takim rozwiązaniem przemawiają następujące argumenty:
- w przedmiotowym Wydziale ZGK na dzień 30 września br. wykazał znaczne straty w kwocie ponad 100tys.zł;
- rosnące z każdym rokiem koszty.

Ad.4. W punkcie tym p.Maria Kulińska udzieliła członkom Komisji wyjaśnień odnoszących się do realizacji remontów, zaplanowanych dla następujących mieszkań komunalnych: przy ul.Stary Rynek 3 i 6 w Witkowie, Warszawskiej 17 w Witkowie, w Małachowie Kępym 16, w Mielżynie przy ul.Strzałkowskiej 8, w Ruchocinku 13. Pani Kulińska udzieliła również odpowiedzi na pytania członków Komisji, dotyczące m.in. „przeglądów 5-letnich” i zakresu prac w ramach „usług kominiarskich”. Przeglądy zostały zlecone p.Czesławowi Walerczakowi, który posiada uprawnienia budowlane, za wynegocjowaną kwotę 17.600,-zł. Przedmiotowe prace trwały kilka miesięcy i objęły wszystkie mieszkania komunalne. Obecnie wykonano remontów planowanych z dotacji z budżetu gminy na ogólną kwotę 78.232,-zł, ale trwają jeszcze pewne prace. Jeśli ogólna wartość remontów przekroczy kwotę dotacji (80tys.zł), nadwyżka ponad tę kwotę zostanie wliczona w koszt ZGK.

Odnośnie ww. przeglądów Komisja stwierdzono, że jest to stosunkowo duża kwota, dlatego wykonawcę kolejnych przeglądów, należałoby wybrać w oparciu o zapytanie ofertowe.

Realizację remontów mieszkań komunalnych Komisja oceniła pozytywnie, z powyższą sugestią, by w odniesieniu do przeprowadzanych co 5 lat przeglądów technicznych omawianych mieszkań, stosować zapytanie ofertowe.

W kontekście ww. mieszkań, p.Przewodniczący zwrócił się do p.Mietlickiej z pytaniem, co zdeklarowali lokatorzy 4 mieszkań na Osiedlu Nr 5, odnośnie przydziału lokali socjalnych w Ruchocinku.
Jak wyjaśniła p.Mietlicka, tylko 1 osoba wyraziła wolę przyjęcia lokalu w Ruchocinku. Przypomniała, że jeśli ww. rodziny zrezygnują z przydziału, gmina nie będzie zobowiązana do uiszczania odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego. Uroczyste wręczenie kluczy do nowo zaadaptowanych mieszkań komunalnych w Ruchocinku, nastąpi w dniu 30 grudnia br. o godz. 12,00.


Ad.5. W punkcie tym opracowano plan pracy Komisji na okres od stycznia 2010r. do końca kadencji. Przedmiotowy plan stanowi załącznik do niniejszego protokołu, zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej do zatwierdzenia, na grudniowej sesji.

W kontekście planowanych w planie pracy tematów, poruszono sprawy związane z wywozem nieczystości. Poproszony na posiedzenie p.Piotr Janowicz poinformował o planowanych wyrywkowych kontrolach w tym zakresie i o planowanym zamieszczeniu w „Witkowskich Wiadomościach Samorządowych” apelu do mieszkańców nt. przestrzegania obowiązków w omawianym zakresie. Udzielając odpowiedzi na pytanie zgłoszone na poprzednim posiedzeniu, p.Janowicz poinformował, że na 10 rodzin narodowości romskiej zamieszkałych w Witkowie, tylko 5 ma zawarte umowy na wywóz nieczystości.


Ad.6. W związku z tym, że niniejsze posiedzenie jest ostatnim w 2009r., p.Przewodniczący podziękował członkom Komisji za dobrą współpracę.


Ad.7. O godz. 12,15 Komisja udała się w teren, dla dokonania kontroli świetlic wiejskich w Folwarku, Strzyżewie i Mąkownicy.

Wyniki kontroli zostały opisane w załączniku do niniejszego protokołu, sporządzonym przez Edwina Dzieciuchowicza – Zastępcę Przewodniczącego Komisji.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 14,30.

Przewodniczący Komisji
Henryk Mucha

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz