Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 42/09 z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego RM w Witkowie, odbytego w dniu 22.10.2009r.

PROTOKOŁ Nr 42/09

z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 22 października 2009r. o godz. 9,00 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Grzegorza Kaźmierczaka – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- p.Marian Gadziński  -  Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta
- p.Stanisław Tomaszewski  -  Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej
- p.Stanisław Rajkowski  -  Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
- p.Sylwia Mietlicka  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Anita Frańczak  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Grzegorz Kaźmierczak – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia. Z uwagi na ważny wyjazd służbowy Dyrektora OKSiR i późniejsze przybycie na posiedzenie, p.Przewodniczący zaproponował, by punkt dotyczący OKSiR-u, omówić w dalszej części posiedzenia.
 
Uwag nie zgłoszono, ustalono porządek w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń.
3. Inne sprawy.
4. Zapoznanie się z sytuacją finansową Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji – finansowe podsumowanie sezonu letniego.
5. Informacja o sposobie realizacji wniosków zgłoszonych przez Komisję.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoły z dwóch poprzednich posiedzeń przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3. W punkcie tym zgłoszono następujące sprawy:
- p.Sylwia Mietlicka przedstawiła wniosek p.Ewy Wiatrowskiej o nadanie nazwy ulicy w Witkowie, w rejonie ul.Czerniejewskiej. Grunt stanowi własność wnioskodawczyni, która proponuje nazwę „Magnoliowa”.
Komisja wyraziła w powyższej sprawie pozytywną opinię;

- p.Anita Frańczak przedstawiła następujące wnioski i sprawy:
1/ wniosek p.Janusza K. z Małachowa o wykup zajmowanego przez niego mieszkania komunalnego.
Komisja wyraziła pozytywną opinię;
2/ wniosek p.Magdaleny W. z Gaju o wykupienie zajmowanego budynku komunalnego wraz z gruntem o pow. 300m2.
Komisja wyraziła pozytywną opinię;
3/ wniosek p. Bogumiły B. z Mielżyna o udzielenie wyższej bonifikaty przy sprzedaży mieszkania komunalnego, niż udzielono innej osobie, zajmującej mieszkanie w tym samym budynku. Jak wyjaśniła pani Frańczak, wnioskodawczyni nie napisała jeszcze wniosku o wyrażenie zgody na wykup tego mieszkania.
Komisja stwierdziła, że wniosek dotyczący bonifikaty można rozpatrzyć dopiero po oficjalnym zdeklarowaniu przez tę osobę kupna mieszkania. Jeśli jednak wnioskodawczyni wycofa się z zamiaru kupna, winna ponieść koszty wyceny;
4/ sprawa sprzedaży lokali mieszkalnych w budynku w Ruchocinie, w którym znajduje się świetlica wiejska.
Członkowie Komisji wyrazili opinię, że sprzedaż lokali mieszkalnych będzie możliwa tylko i wyłącznie po wydzieleniu geodezyjnym świetlicy, wraz z gruntem;

- zgodnie z ustaleniem dokonanym na poprzednim posiedzeniu, p.Stanisław Tomaszewski – Kierownik ZGK przedstawił sprawę sortowni na składowisko śmieci w Chłądowie. Poinformował m.in., że koszt zakupu sortowni to kwota od 200tys.zł do 1,3mln zł. Gdyby zdecydować się na zakup sortowni w cenie ok. 300tys.zł (szkic – w załączeniu), do jej obsługi potrzebni byliby 4 pracownicy. Byłyby to jednak te osoby, które obecnie zwożą nieczystości, być może zaszłaby konieczność dotrudnienia 1 osoby. Czas zwożenia śmieci uległby wydłużeniu, jednak opłata tzw. marszałkowska byłaby niższa. Obecnie jest problem z odbiorem plastyków, nie ma też zapotrzebowania na makulaturę, ale na szkło i metal jest odbiór. Pan Kierownik poinformował również o procentowym udziale poszczególnych odpadów (skład morfologiczny odpadów – w załączeniu), o konieczności comiesięcznego wypożyczania kompaktora i celowym zakupie rębaka.

Następnie wywiązała się dyskusja.
Zwrócono uwagę na istotny fakt, że w przypadku segregowania śmieci, opłata marszałkowska która obecnie wynosi ok. 320tys.zł. rocznie, byłaby niższa, byłyby więc oszczędności.

W związku z pytaniami zgłoszonymi przez p.Tomasza Deskowskiego, p. Tomaszewski wyjaśnił, że można rozważyć możliwość utworzenia kompostownika na oczyszczalni, po spełnieniu obowiązujących uwarunkowań. Druga kwatera składowiska wystarczy na 5 lat.

Pan Tomasz Deskowski zgłosił wniosek, by Zakład Gospodarki Komunalnej przedstawił rozwiązanie kwestii zagospodarowania odpadów organicznych.

Stwierdzono, że argumenty przemawiają za kupnem sortowni. Pan Przewodniczący Komisji poinformował p.Kierownika, że Komisja przedyskutuje jeszcze tę sprawę i ewentualnie będzie wnioskować o zabezpieczenie środków na ten cel w projekcie budżetu na 2010r.

Korzystając z obecności Kierownika ZGK, p.Edwin Dzieciuchowicz i p.Jerzy Skrzypek zwrócili się do niego z pytaniami o przebieg realizacji planu remontów budynków komunalnych. Pana Dzieciuchowicza interesowało w szczególności tynkowanie szczytu budynku przy ul.Stary Rynek 6, a p.Skrzypka – zabezpieczenie załamania konstrukcji dachu na budynku w Małachowie.
Wyjaśnień udzielił p.Tomaszewski.

W punkcie tym ponadto p.Tomasz Deskowski poruszył sprawę opieki nad obiektami sportowymi. Zgłosił wniosek o ustalenie konkretnej osoby, odpowiedzialnej za nowo wybudowany kompleks sportowy ORLIK 2012, na Strzelnicy (gospodarz obiektu). Pytał ponadto o sprawę przydzielenia mieszkań komunalnych w Ruchocinku.

Odnosząc się do ww. sprawy gospodarza obiektu, p.Marian Gadziński poinformował o planach w tym zakresie. Poinformował również o zaawansowaniu prac Komisji Mieszkaniowej.
 
Pan Marian Gadziński zaprosił Radnych na uroczyste oddanie do użytku nowego kompleksu sportowego, wybudowanego w ramach programu „MOJE BOISKO ORLIK 2012”. Uroczystość odbędzie się w dniu 29 października o godz. 12,00 na Strzelnicy.


Ad.4. Informację nt. sytuacji finansowej Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, w szczególności finansowe podsumowanie sezonu letniego, przedstawił p.Stanisław Rajkowski – Dyrektor Ośrodka.
Przedstawiona informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pan Dyrektor poinformował m.in., że budżet OKSiR-u na 2009r. oscyluje w granicach 2mln150tys.zł, z czego ok. 1mln zł przeznaczone jest na działalność OKSiR-u, działalność kulturalną, sportowo-rekreacyjną (w tym utrzymanie Stadionu). Dotacja podmiotowa na 2009r. wynosi 570tys.zł i jest mniejsza niż w roku ubiegłym, co zmusiło do oszczędności. Po przedstawieniu struktury wpływów i struktury wydatków (do końca września), p.Dyrektor poinformował, że wszystkie należności uregulowano, nie ma zadłużenia. Stwierdził również, że z pomocą samorządu udało się zrealizować wiele dobrych zadań, m.in. zwiększono liczbę zajęć pozalekcyjnych.
Następnie wywiązała się długa dyskusja na temat sieci energetycznej w OW. Pan Dyrektor wskazał na dużą podwyżkę ceny energii i trudność w określeniu ilości zamawianej energii, poinformował o podjętej przez niego próbie negocjacji tej ceny, o ubytkach energii na przesyle, wyjaśnił sposób obliczania należności za energię na fakturach dla dzierżawców, wskazał na naglącą potrzebę wymiany w 2010r. kolejnych skrzynek (szafek) elektrycznych. Członkowie Komisji podkreślili potrzebę modernizacji omawianej sieci i w związku z tym zgłosili pod adresem p.Burmistrza wniosek o zaplanowanie w projekcie budżetu gminy na 2010r. środków finansowych na I etap tego zadania.

Członkowie Komisji interesowali się również wykorzystaniem bazy noclegowej, jakością usług świadczonych na terenie OW przez firmę ALKOM (wywóz nieczystości), oceną patroli firmy ochroniarskiej, nie naprawionym dachem na budynku przy Stadionie, zanieczyszczaniem Stadionu przez młodzież (rozbite butelki), kontynuacją zajęć zespołu folklorystycznego w Mielżynie, proponowali zwiększenie środków na kulturę.

Pan Dyrektor udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące powyższych spraw. Pozytywnie ocenił funkcjonowanie firmy ochroniarskiej oraz wywóz nieczystości przez firmę ALKOM. Na zakończenie spotkania pan Dyrektor wnioskował, by dotacja podmiotowa na 2010r. była przynajmniej na takim poziomie, jak w bieżącym roku.


Ad.5. Informację o realizacji wniosków, zgłoszonych przez Komisję w okresie wakacyjnym, przedstawił p. Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta.

W nawiązaniu do wniosku, dotyczącego monitoringu przepompowni ścieków, członkowie Komisji stwierdzili, że radca prawny Zakładu Gospodarki Komunalnej winien przygotować opinię w tej sprawie i pismo, w którym zawarto by zapewnienie firmy PHP Hydro z Leszna, że nie będą zgłaszać roszczeń.

Odnośnie wniosku dotyczącego rozwiązania sprawy mieszkań w budynkach Szkoły Nr 2 i Szkoły Nr 3 stwierdzono, że należałoby zaproponować lokatorom tych mieszkań przeniesienie do mieszkań na Osiedlu Nr 5. W kontekście tej sprawy wskazano na potrzebę podwyższenia czynszów we wszystkich mieszkaniach służbowych.

 
Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 13,20.

Przewodniczący Komisji
Grzegorz Kaźmierczak

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz