Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 38/09 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Witkowie, odbytego w dniu 25.08.2009r.

PROTOKOŁ Nr 38/09

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 25 sierpnia 2009r. o godz. 9,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- p. Stanisław Tomaszewski  -  Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej
- p. Jan Trzciński  -  Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia, który przyjęto w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Kontrola w terenie, w zakresie wykonanych remontów i inwestycji.
4. Sprawy związane z działalnością Zakładu Gospodarki Komunalnej:
- sprawa hydrantów p.poż. (przeglądy);
- zaawansowanie spraw związanych ze zmianami w systemie wywozu nieczystości (umowy itd.).
5. Kontrola bieżącej działalności Burmistrza Gminy i Miasta, głównie w zakresie realizacji inwestycji.
6. Inne sprawy.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3. Od godz. 10,00 do godz. 11,40 Komisja dokonała kontroli w terenie, w zakresie wykonanych remontów i inwestycji.
W kontroli uczestniczył p.Jan Trzciński.

Wyniki kontroli:
1. Adaptacja budynku koszarowego w Ruchocinku na mieszkania socjalne.
Wykonawcą zadania jest firma „ANBUD” p.Andrzeja Kuźmy ze Strzałkowa.
Termin oddania mieszkań socjalnych jest przewidziany na dzień 30 listopada br.
W dniu kontroli zakres robót jest wykonany w 65%. Do jakości wykonywanych przez ww. firmę prac, Komisja nie zgłosiła uwag.
Podczas kontroli budynku koszarowego, Komisja zwróciła uwagę na stan techniczny budynków, mieszczących się w tym kompleksie tj.:
- budynek po byłej stołówce żołnierskiej wraz z kuchnią;
- budynek w którym były zamontowane urządzenia hydrofornii.

Stwierdzono, że ww. budynki są w dobrym stanie technicznym. Na chwilę obecną należy uzupełnić brakujące na dachach dachówki, wyczyścić rynny i zabezpieczyć je przed dalszą dewastacją. Komisja proponuje, aby te budynki również zostały zaadaptowane na mieszkania socjalne.

Do dnia kontroli obiektu, nie zostały zabezpieczone studzienki kanalizacyjne (brak jest pokryw).

W kontekście budowanych lokali socjalnych w Ruchocinku, ustalono przekazać p.Burmistrzowi wniosek zawierający propozycję określenia dla tych konkretnych mieszkań socjalnych, stawkę czynszu w wysokości 1,40zł za 1m2.

2. Remont budynku OKSiR-u przy ul.Sportowej w Witkowie.
Prace zostały zakończone zgodnie z umową. Do wykonanych prac remontowych budynku Komisja nie zgłosiła uwag.

3. Kompleks boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012” przy ul.Wrzesińskiej w Witkowie (teren tzw. Strzelnicy).
Kompleks wykonywany jest przez firmę „Kaszub” z Kiełpina.
W dniu kontroli prace zostały zapoczątkowane. Wykonano utwardzenie podłoża boiska. Zakończenie prac jest przewidziane zgodnie z umową na dzień 15 października br.

Po zakończeniu kontroli, Komisja kontynuowała posiedzenie na sali narad Urzędu Gminy i Miasta.


Ad.4. W punkcie tym omówiono sprawy związane z funkcjonowaniem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie: 1/ zaawansowanie prac związanych ze zmianami w systemie wywozu nieczystości; 2/ hydranty p.poż.
Pan Stanisław Tomaszewski – Kierownik ZGK poinformował m.in. o porządkowaniu systemu wywozu, o przeprowadzonej przez Zakład kontroli w zakresie wywozu nieczystości, o pisemnym wypowiedzeniu dotychczasowych umów, liczbie umów, ustalonym harmonogramie wywozu. Coraz więcej użytkowników posesji którzy do tej pory nie mieli zawartej umowy, zgłaszają się do ZGK bądź innych podmiotów (ALKOM, EKO) i podpisują umowy. Zgodnie ze statutowymi kompetencjami, Zakład będzie kontrolował dokumenty wywozowe. W związku z poruszoną przez p.Przewodniczącego Komisji sprawą pojemników dla rodzin jedno lub dwu-osobowych, p.Kierownik wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku, najmniejszy pojemnik na śmieci ma pojemność 110 litrów. Jednak w przypadku takich rodzin, w umowie stosuje się zapis „1/2 240 l”, ponieważ w okresie zimowym nieczystości jest więcej (popiół). Ponadto dla obniżenia kosztów mieszkańców i Zakładu, obecnie faktury wystawiane są nie co miesiąc, ale co kwartał.

Pan Zenon Mietlicki podkreślił ważność zawarcia umów z tymi użytkownikami posesji, którzy do tej pory takich umów nie mieli.

W wyniku dyskusji wskazano na celowość dokonania zmiany regulaminu utrzymania czystości, polegającej na określeniu pojemności pojemników dla rodziny 1 – osobowej i ujednoliceniu tych zapisów dla posesji w mieści i posesji na wsiach.

Stwierdzono, że działania ZGK w kierunku zmiany systemu wywozu nieczystości są prawidłowe. Ustalono, że w terminie do 4 września br. Kierownik Zakładu wspólnie z p.Piotrem Janowiczem – inspektorem ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy i Miasta przygotuje propozycję zmiany regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta i gminy. Komisja zapozna się z tą propozycją na kolejnym posiedzeniu.

Do niniejszego protokołu dołączono następujące informacje, przekazane Komisji przez Kierownika ZGK:
1/ „Informację ZGK w sprawie kontroli umów na wywóz nieczystości stałych”;
2/ harmonogram wywozów nieczystości;
3/ dane o liczbie umów na wywóz nieczystości zawartych przez poszczególne firmy wywozowe (ZGK, EKO, ALKOM, Eko-Gizałki) wg stanu na dzień 15 kwietnia br. i na dzień 24 sierpnia br.;
4/ pismo ZGK wystosowane do mieszkańców, którzy nie zawarli umów na wywóz nieczystości.

Następnie p.Przewodniczący poruszył sprawę utrzymania przez ZGK zieleni, żywopłotów i stwierdził, że jego zdaniem Zakład ma zbyt mało pracowników w tym dziale działalności, więc „nie wyrabia się” z koszeniem traw.

Pan Kierownik potwierdził powyższe stwierdzenie i wyjaśnił, że przybywa terenów do utrzymania, a środki są na tym samym poziomie, więc może tych środków pod koniec roku zabraknąć. Odpady w ulicznych pojemnikach są systematycznie usuwane, 3 razy w tygodniu sprzątane są poszczególne rewiry miasta, oczyszczane są też chodniki w centrum miasta. Dla poprawy sytuacji konieczne byłoby zwiększenie środków na utrzymanie zieleni.

Członkowie Komisji zwrócili się do Kierownika z prośbą o wykoszenie zarośniętych poboczy przy skrzyżowaniach, w szczególności skrzyżowanie ulicy Kosynierów Miłosławskich z ulicą Skorzęcką. Zwrócono również uwagę na słabą widoczność przy wyjeździe z parkingu przy budynku Urzędu Gminy i Miasta (wysokie krzewy róż) oraz na odrosty drzew przy skrzyżowaniu ulicy Armii Poznań z ulicą Czerniejewską, wychodzące na chodnik.

W związku z pytaniem p.Edwina Dzieciuchowicza, pan Kierownik poinformował ogólnie o remontach mieszkań komunalnych.

W podsumowaniu powyższej dyskusji członkowie Komisji stwierdzili, że należałoby rozważyć kwestię przekształcenia Zakładu Gospodarki Komunalnej w spółkę. Umożliwiłoby to wykonywanie przez Zakład usług również na rzecz osób fizycznych. Ustalono przekazać tę sugestię p.Burmistrzowi, jako wniosek Komisji.

Po czym pan Kierownik przedstawił informację na temat hydrantów przeciw pożarowych (ustalone w wyniku przeglądów nieprawidłowości, zostaną usunięte do końca października).

Ustalono, że pisemna informacja na powyższy temat zostanie załączona do niniejszego protokołu, po jej uzupełnieniu o dane dotyczące ogólnej liczby hydrantów.


Ad.5. Pan Jan Trzciński – Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Gminy i Miasta, poinformował o stanie realizacji inwestycji na terenie miasta i gminy, m.in. o terminach wykonania, zaawansowaniu prac, planowanych terminach odbiorów zakończonych zadań.

Zastrzeżeń nie zgłoszono.


Ad.6. W punkcie tym p.Przewodniczący Komisji poruszył sprawę małego zainteresowania mieszkańców likwidacją eternitowych pokryć dachowych, sprawę niepłacenia czynszu przez niektórych lokatorów mieszkań komunalnych oraz wskazał na celowość sprzedaży mieszkań komunalnych z zastosowaniem dużej bonifikaty.

Ustalono, że kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się w dniu 8 września br. o godz. 9,30.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 14,20.

Przewodniczący Komisji
Henryk Mucha

Protokołowali:
H. Koźniewska
E.Dzieciuchowicz (w części dotyczącej kontroli w terenie).

drukuj pobierz pdf    

wstecz