Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 40/09 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Przestrzegania Porządku Publicznego RM w Witkowie, odbytego w dniu 16.03.2009r.

PROTOKOŁ Nr 40/09

z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Przestrzegania Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 16 marca 2009r. o godz. 9,00 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Ireneusza Kwapicha – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczył p.Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta.

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Ireneusz Kwapich – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym przedstawił projekt porządku posiedzenia, który zaakceptowano w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Sprawdzenie przyłączy do kanalizacji sanitarnej na terenie miasta i gminy Witkowo.
4. Informacja o realizacji wniosków zgłoszonych przez Komisję.
5. Inne sprawy.
6. Przegląd dróg w gminie i mieście pod względem oznakowania.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3. Pan Marian Walczak, jako pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej, poinformował Komisję o liczbie posesji, których właściciele nie wywiązali się z obowiązku podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej, i tak:
 1/ Mielżyn – 8
 2/ Małachowo - 1
 3/ Witkowo - 5
 4/ Jaworowo - 1
 5/ Ośrodek Wypoczynkowy w Skorzęcinie – 10.
Do tych osób ZGK już kilkakrotnie wysyłał pisma przypominające o obowiązku i terminie jego wykonania, ale nie przyniosło to oczekiwanego skutku.

W związku z powyższym, Komisja postanowiła wystąpić do Burmistrza z wnioskiem o wydanie decyzji egzekucyjnych w stosunku do osób, które nie wywiązały się z ww. obowiązku.

Po czym kontynuowano dyskusję.

Pan Paweł Lisiak wskazał na konieczność sprawdzenia posesji, których właściciele korzystają z dopłat rolniczych, czy posiadają szamba i pojemniki na śmieci. Mimo, że odprowadzanie nieczystości do szamb i składowanie śmieci w pojemniki stanowi warunek otrzymywania ww. dopłat, niektórzy rolnicy wywożą śmieci do lasu. Zgłosił wniosek o dokonanie kontroli w Mielżynie, w zakresie posiadania przez właścicieli posesji, rachunków za wywóz nieczystości.
Pan Marian Walczak przypomniał, że zgodnie z uchwalonym przez Radę Miejską (w lutym br.) Statutem ZGK, pracownicy ZGK wspólnie z inspektorem ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy i Miasta – p.Janowiczem, mogą dokonywać kontroli związanych m.in. z wywozem nieczystości stałych i płynnych.
W związku z uwagą p.Henryka Muchy na temat wykazu liczby posesji, których właściciele nie zawarli umów na wywóz śmieci, p.Walczak poinformował, że ZGK dysponuje takim wykazem. Natomiast wobec osób, które wprawdzie zawarły umowy, ale przez długi czas nie zgłaszały potrzeby wywozu, podjęto odpowiednie działania.

W dalszej dyskusji członkowie Komisji negatywnie ocenili stosowany przez ZGK system wywozu nieczystości stałych „na zgłoszenie”. Ustalono zaprosić Kierownika ZGK na kolejne posiedzenie Komisji Rolnictwa, planowane na dzień 20 marca br., dla omówienia sprawy częstotliwości wywozu nieczystości i podjętych przez ZGK działań, zmierzających do zmiany systemu w tym zakresie.

Pan Eugeniusz Czaplicki poruszył sprawę rozważenia możliwości dofinansowania z budżetu gminy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w takich miejscowościach jak Ostrowite Prymasowskie czy Wiekowo.

W punkcie tym poruszono również sprawę wylewania na pola wód z gorzelni w Kołaczkowie.


Ad.4. Pan Marian Gadziński – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta poinformował o sposobie realizacji wniosków, zgłoszonych przez Komisję na poprzednich posiedzeniach.

W kontekście ww. wniosków, członkowie Komisji poruszyli następujące sprawy:

1/ wskazali na konieczność połatania dziur na drogach powiatowych (od Sokołowa do Ostrowitego Prym.), na drodze gminnej Gaj – Żeleźnica i na drodze wojewódzkiej – ul.Jana Pawła II w Witkowie;

2/ p.Henryk Mucha stwierdził, że wprawdzie uporządkowano teren stawku Kubuś, ale zrobiono to niestarannie (np. nie wygrabione skarpy). Zwrócił również uwagę na konieczność poprawy estetyki wejścia do budynku Urzędu Gminy i Miasta;

3/ p.Eugeniusz Czaplicki pytał o realizację wniosku o zakup torów treningowych dla strażaków. Poruszył również sprawę wycinki krzewów przy drogach polnych (od Mąkownicy do Ruchocina;

4/ p.Grzegorz Kaźmierczak poinformował, że wiata autobusowa usytuowana na zakręcie Gaj-Żeleźnica została podniesiona przez korzenie drzew i prosił o podjęcie odpowiednich działań.

Odpowiedzi i wyjaśnienia w powyższych sprawach udzielił p.M.Gadziński.

Ad.5. W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

- p.Eugeniusz Czaplicki:
1/ poruszył sprawę artykułów w „Gazecie Słupeckiej” nt. mieszkań socjalnych w Ruchocinku i nt. dowozu uczniów z Ruchocinka do szkół w Mielżynie i Witkowie. Stwierdził m.in., że dowozy skłóciły mieszkańców;

2/ poruszył sprawę pozyskania drewna z lasu gminnego w Ruchocinku. Wyraził zdanie, że sprawiedliwiej byłoby sprzedawanie drewna z przecinki, a nie przekazywanie go nieodpłatnie;

- p.Roman Popek prosił, by zwrócić uwagę właścicielom Marketów w Witkowie, na konieczność porządkowania terenów wokół tych obiektów.

Wyjaśnień na temat dowozów uczniów i na temat pozyskania drewna z lasu gminnego udzielił p.Gadziński. Poinformował m.in., że Ruchocinek należy do obwodu szkolnego w Mielżynie, jednak część uczniów (głównie z rodzin, którym przydzielono ww. mieszkania) dojeżdża do szkół w Witkowie, korzystając z autobusu dowożącego dzieci z Wiekowa i Dębiny. Wyznaczenie przystanku autobusu szkolnego (dowożącego dzieci do Szkoły w Mielżynie) w rejonie mieszkań socjalnych, ma udogodnić dojazd uczniów do Szkoły w Mielżynie oraz zachęcić pozostałych do wyboru tej placówki. Od przyszłego roku szkolnego prawdopodobnie nie będzie już kursu autobusu do Witkowa, o czym rodzice z Ruchocinka wiedzą. Odnośnie drewna – p.Gadziński wyjaśnił m.in., że pod nadzorem pracownika Urzędu Gminy i Miasta, w ramach zabiegów pielęgnacyjnych lasu gminnego drewno pozyskały cztery rodziny, będące w trudnej sytuacji materialnej.

Odnosząc się do sprawy dowozów, członkowie Komisji zwrócili uwagę na fakt, że subwencja oświatowa przypadająca na 1 ucznia w szkole wiejskiej jest znacznie wyższa, niż na ucznia w mieście, co nie jest bez znaczenia, przy dużych środkach finansowych, przeznaczanych z budżetu gminy na oświatę.
Ustalono, że p.Gadziński przedstawi na najbliższym posiedzeniu Komisji Rolnictwa, planowanym na dzień 20 marca br., szczegółowe dane na powyższy temat.

W punkcie tym ponadto ustalono zaprosić p.Annę Zomer na posiedzenie Komisji w dniu 20 marca br., dla omówienia sprawy wycinki drzew, zagrażających bezpieczeństwu sąsiednich posesji oraz sprawy zarastania przez korzenie drzew istniejącej kanalizacji burzowej.


Ad.6. W punkcie tym dyskutowano na temat oznakowania dróg i ulic na terenie miasta i gminy oraz ich stanu technicznego.

Pan Eugeniusz Czaplicki wyraził zdanie, że w Wiekowie winna być umieszczona tablica informująca nie tylko o kierunku jazdy do Mielżyna, ale również do Ruchocinka („Ruchocinek 2km” ). Celowe też byłoby ustawienie na zakręcie między Strzyżewem a Wiekowem tablicy kierunkowej „Wiekowo”. Pan Czaplicki stwierdził ponadto, że tablice informacyjne winny być umieszczane na dwóch słupkach.

Następnie poruszono sprawę organizacji ruchu na ul.Nowej w Witkowie. Członkowie Komisji wskazali na konieczność wprowadzenia na tej ulicy zakazu zatrzymywania się pojazdów po stronie Spółdzielni Mleczarskiej w Witkowie (obecnie samochody zatrzymują się po obydwu stronach, a ulica nie jest zbyt szeroka), w uzgodnieniu z Prezesem Spółdzielni.

O godz. 11,30 Komisja udała się w teren, dla dokonania oględzin dróg.

Wyniki oględzin:
1. Mielżyn.
Po oględzinach drogi wojewódzkiej Komisja stwierdziła, że należy zlikwidować nierówności jezdni, na wysokości Szkoły.
W związku z wnioskiem zgłoszonym przez p.Pawła Lisiaka na jednym z poprzednich posiedzeń, Komisja proponowała, by wnioskodawca sporządził projekt zmiany organizacji ruchu w rejonie rynku w Mielżynie, a Komisja się do tego projektu ustosunkuje.

2. Małachowo Szemborowice i Małachowo Złych Miejsc.
Stwierdzono zniszczone i przewrócone znaki drogowe na skrzyżowaniu dróg, przy budynku RSP.

3. Kołaczkowo i Ćwierdzin.
Między Kołaczkowem a Wierzchowiskami stwierdzono wyrwy w drodze.
Naprawy wymagają również drogi w Ćwierdzinie do posesji p.Pietrzaka i do posesji p.Kozaneckiego.

4. Gaj.
Stwierdzono, że należy przyciąć krzewy przy drodze łączącej Gminę Witkowo z Gminą Trzemeszno.

Posiedzenie zakończono – o godz. 13,00.

Przewodniczący Komisji
Ireneusz Kwapich

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz