Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 32/09 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Witkowie, odbytego w dniu 31.03.2009r.

PROTOKOŁ Nr 32/09

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 31 marca 2009r. o godz. 9,00 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy – Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji – zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Halina Rzepecka  -  Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Elżbieta Jagielska  -  Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
- p.Jan Trzciński  -  Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Gminy i Miasta
- p.Eugenia Rewers  -  inspektor ds. podatków w GiM
- p.Marzena Polak  -  inspektor ds. oświaty

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha – Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym zgodnie z ustaleniem dokonanym na poprzednim posiedzeniu, p.Przewodniczący przedstawił członkom Komisji informację o szkoleniu z zakresu spraw absolutoryjnych, które miało miejsce w Koninie.

Następnie kontynuowano prace nad sprawą absolutorium dla Burmistrza Gminy i Miasta.

Zgodnie z ustaleniem dokonanym na posiedzeniu rozpoczynającym procedurę absolutoryjną, zapoznano się z treścią ośmiu zarządzeń, którymi Burmistrz Gminy i Miasta dokonał zmian w budżecie oraz wysłuchano tematycznego komentarza pani Skarbnik.
Stwierdzono, że zmiany w budżecie zostały wprowadzone z godnie z upoważnieniami Rady i zgodnie z ustawą o finansach publicznych.

Również zgodnie z ustaleniem dokonanym na poprzednim posiedzeniu, Komisja wysłuchała wyjaśnień dotyczących niskiego wykonania niektórych pozycji budżetowych.

Pani Eugenia Rewers przedstawiła członkom Komisji sprawę umorzeń podatkowych. Poinformowała, że wpłynęło ogółem 81 wniosków w tej sprawie (w tym 6 wniosków z podatku od środków transportowych i 5 od jednostek prawnych). Zdecydowana liczba wniosków została przez Burmistrza rozpatrzona pozytywnie. Ogólna kwota umorzeń za 2008r. wynosi 69.082,-zł. Wykazy umorzeń kwot powyżej 500,-zł corocznie wywieszane są na tablicy ogłoszeń. Do wszystkich zalegających z płatnościami podatników wysłano upomnienia. Stosowane były ponadto odroczenia terminów płatności podatków (największa kwota odroczonego podatku dotyczyła Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji) oraz ulgi ustawowe.

Pani Marzena Polak odnośnie dofinansowania pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników wyjaśniła, że z wnioskami w tej sprawie wystąpiło 16 przedsiębiorców. Wydane przez Burmistrza decyzje dotyczyły 21 uczniów. Pracodawcy wiedzą o możliwości skorzystania z takiej formy pomocy. Według informacji przekazanych przez Cech Rzemiosł Różnych, w 2008r. teoretycznie pracodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia 40 młodocianych pracowników, jednak nie wszyscy uczniowie złożyli w terminie egzaminy. Stąd mniejsze wykorzystanie środków.

Odnośnie pomocy materialnej dla uczniów (stypendia), p.Polak wyjaśniła, że dotacja na ten cel przekazywana jest gminie z góry. Pomoc ta udzielana jest na wniosek, składany do Urzędu Gminy i Miasta, w terminie do 15 września każdego roku. W 2008r. wydano 653 decyzje przyznające pomoc materialną w okresie od stycznia do marca i od września do grudnia. Pani Polak dodała, że Rada Miejska może podwyższyć kwoty stypendiów.

Pani Polak wyjaśniła również sprawę wykorzystania dotacji celowej na naukę języka angielskiego w klasach I i II szkół podstawowych. Planowane godziny (2 godziny tygodniowo przez 35 tygodni) zostały zrealizowane. Jednak w naszej gminie stawki wynagrodzenia za 1 godzinę nauki tego języka są niższe, niż to przyjęto w Kuratorium Oświaty przy obliczaniu kwoty dotacji, dlatego Szkoły zwróciły niewykorzystane środki. Pani Polak dodała, że od 2009r. nie ma już dotacji na ten cel, ale lekcje będą się odbywały.

Odnośnie dotacji na zakup podręczników (tzw. wyprawki szkolne), p.Polak wyjaśniła, że dotacja ta przyznawana jest we wrześniu. Jednak od czasu złożenia wniosków do czasu ich rozpatrzenia, zdarzają się sytuacje zwiększenia dochodów w rodzinie, w wyniku czego część uczniów nie mogło skorzystać z tego rodzaju pomocy. Dyrektorzy zwrócili niewykorzystane środki.

Jak stwierdzono, pewną barierą w korzystaniu z powyższej pomocy, jest konieczność rozliczania się rachunkami.

Kolejnych wyjaśnień na temat niskiego wykonania udzieliła p.Elżbieta Jagielska – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Odnośnie niewykorzystanych środków na usługi opiekuńcze specjalistyczne wyjaśniła, że mogą one być przeznaczone tylko na opiekę nad osobami chorymi psychicznie, a w 2008r. nie było potrzeby ich wykorzystania. Odnośnie składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacane za osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej, pani Kierownik wyjaśniła, że mają one ścisły związek z wykonanymi świadczeniami, tj. mniejsze kwoty świadczeń oznaczają mniejsze składki. Niewykorzystaną dotację w tym zakresie, OPS był zobowiązany zwrócić na rachunek dysponenta środków.

Komisja przyjęła powyższe wyjaśnienia bez zastrzeżeń.

Komisję interesowała sprawa zaliczek dla wykonawców zadań inwestycyjnych. Jak wyjaśniła pani Skarbnik, od wykonawców pobiera się stosowne zabezpieczenie finansowe związane z należytym wykonaniem warunków umowy. Jeśli chodzi o zapłatę za wykonane zadanie, to następuje ona zgodnie z umową, która określa terminy zapłaty. W przypadku większych prac, umowy z wykonawcą przewidują stosowanie tzw. faktur częściowych za wykonane zadanie lub zakres zadań, pod warunkiem dokonania odbioru technicznego dokonanego przez stosowne osoby. Natomiast zaliczki lub inne nieokreślone w umowie z wykonawcą formy płatności i rozliczenia zadania nie są stosowane.

Spośród 9 przetargów nieograniczonych i 3 zapytań o cenę ustalono dokonać kontroli dokumentacji dotyczącej przetargu na remont Stadionu Miejskiego w Witkowie oraz dokumentacji „Budowy remizy strażackiej w Skorzęcinie”. Stwierdzono, że w przetargu na remont Stadionu została złożona tylko jedna oferta – firmy ANBUD ze Strzałkowa na kwotę 159.113,72zł i została ona przez Komisję Przetargową wybrana. W przetargu na budowę remizy OSP (rozbudowa i modernizacja remizy wraz z remontem przyległej świetlicy wiejskiej) złożono 4 oferty, wybrano ofertę firmy ANBUD ze Strzałkowa na kwotę 273.161,62zł. Wykonane w kontrolowanych przetargach prace objęte zostały gwarancją: 3-letnią w przypadku Stadionu i 5-letnią w przypadku remizy. W zakresie remontu Stadionu Komisja m.in. zapoznała się z treścią umowy z dnia 18.08.2008r., treścią protokołu odbioru prac z dnia 27.10.2008r. oraz fakturą Nr 55/2008 z dnia 27.10.2008r., która opiewała na kwotę 159.113,-zł. W zakresie rozbudowy strażnicy OSP, zapoznano się m.in. z treścią umowy z dnia 29.04.2008r., protokołem odbioru prac z dnia 17.12.2008r. oraz dwiema fakturami z lipca i z grudnia 2008r. na ogólną kwotę 273.161,-zł, (w tym faktura częściowa, zgodnie z umową). Całkowity koszt zadania wyniósł 280.539,-zł.
Pan Jan Trzciński poinformował, że z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, wykonawca remontu Stadionu nie wymalował wszystkich podestów i nie zamontował wszystkich siedzisk. Prace te mają być zakończone wiosną tego roku. Fakt ten został odnotowany w protokole odbioru.
Do skontrolowanej dokumentacji i faktur Komisja nie zgłosiła zastrzeżeń. Stwierdzono, że kontrolowane zadania zostały wykonane zgodnie z umowami.

Ustalono, że kolejne posiedzenie dla kontynuowania prac związanych z procedurą absolutoryjną odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2009r. o godz. 9,30.


Na tym posiedzenie zakończono – o godz. 13,10.


Przewodniczący Komisji
Henryk Mucha

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz