Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 23/08 z posiedzenia Komisji Szkolnictwa, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej RM w Witkowie, odbytego w dniu 23.09.2008r

PROTOKOŁ  Nr 23/08

z posiedzenia Komisji Szkolnictwa, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 23 września 2008r. o godz. 10,00 w sali narad Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Piotra Jóźwika - Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji - zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p. Halina Rzepecka  -  Skarbnik Gminy i Miasta
- p. Elżbieta Jagielska  -  Kierownik M-G Ośrodka Pomocy Społecznej
- p. Małgorzata Rybacka  -  psycholog, terapeuta
- p. Jan Trzciński  -  Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego w Urzędzie GiM
oraz inspektorzy i podinspektorzy w Urzędzie Gminy i Miasta: p.Sylwia Mietlicka, p.Anita Frańczak, p.Hanna Rakowska.

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Piotr Jóźwik - Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku posiedzenia.
Uwag nie zgłoszono, ustalono porządek posiedzenia w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3. Zaopiniowanie spraw, mających być przedmiotem obrad sesji wrześniowej.
4. Podsumowanie wypoczynku letniego dzieci (spotkanie z p.Małgorzatą Rybacką).
5. Zapoznanie się z funkcjonowaniem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witkowie (dożywianie, organizacja wypoczynku dzieci w okresie letnim, pomoc potrzebującym).
6. Zapoznanie się z informacją dotyczącą dowozu dzieci do szkół podstawowych i gimnazjów.
7. Zestawienie danych dotyczących oddziałów przedszkolnych, pod kątem reformy oświaty.
8. Inne sprawy.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoły z dwóch poprzednich posiedzeń przyjęto, po indywidualnym zapoznaniu się z ich treścią.  


Ad.3. W punkcie tym zaopiniowano następujące tematy, mające być przedmiotem obrad sesji, planowanej na dzień 26 września br.:

a/ p.Anita Frańczak przedstawiła projekt uchwały o udzielenie bonifikaty przy sprzedaży jednolokalowego budynku w Skorzęcinie (z gruntem i budynkiem gospodarczym). Tę poszkolną nieruchomość biegły wycenił na kwotę 36.900,-zł. Obecnie przepisy zobowiązują do ustalania bonifikat indywidualnie, odrębnie dla każdej nieruchomości, w związku z tym zostanie uchylona uchwała Rady Miejskiej określająca ogólne zasady udzielenia bonifikat.
Proponowano udzielenie bonifikaty w wysokości 25% wartości nieruchomości;

b/ p.Sylwia Mietlicka  przedstawiła projekt uchwały o nadaniu nazwy ulicy. Poinformowała, że właściciele działek przy ul.Czerniejewskiej złożyli wniosek o nadanie nazwy ulicy - "Różana". Proponują również nadanie nazwy Osiedlu - "Osiedle Kwiatowe", jednak na terenie Witkowa nie stosujemy takich nazw, miasto jest podzielone na pięć Osiedli, ale są to jednostki pomocnicze gminy i nie służą do celów adresowych. Omawiana ulica jest drogą prywatną, usytuowaną w większej części w granicach miasta i w mniejszej części - w Małachowie Wierzbiczany. Właścicielka drogi wyraziła zgodę na proponowaną nazwę. Pani Mietlicka stwierdziła, że celowe jest nadanie nazwy ulicy w części równoległej do ul.Czerniejewskiej, a nazwy części prostopadłych do ul.Czerniejewskiej, mogą proponować przyszli właściciele działek.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały;

c/ p.Sylwia Mietlicka przedstawiła projekt uchwały dotyczący uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w Witkowie przy ul.Kosynierów Miłosławskich i w Strzyżewie Witkowskim (łącznie ok. 16ha). Przedmiotowy teren ma zostać przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne, budownictwo wielorodzinne oraz pod handel i usługi. Proponuje się opłatę planistyczną z tytułu wzrostu wartości gruntu w wysokości: 30% pod handel i usługi, 20% pod budownictwo oraz 1% pod drogi i zieleń.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały;

d/ pani Skarbnik poinformowała o pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej nt. informacji o wykonaniu budżetu gminy i miasta za I półrocze br. Po czym spytała o ewentualne pytania członków Komisji odnośnie wykonania budżetu.
Pytań nie zgłoszono, Komisja pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu za I półrocze br.;

e/ pani Skarbnik przedstawiła sprawę planowanego podwyższenia wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych szkół i przedszkoli oraz proponowane inne zmiany w budżecie gminy i miasta.
Komisja wyraziła pozytywną opinię;

f/ pani Skarbnik przedstawiła projekt uchwały o przeznaczeniu umorzonej pożyczki. Poinformowała, że uwolnione w wyniku umorzenia środki własne gminy, przeznacza się na inwestycje proekologiczne: budowę kanalizacji i sieć wodno-kanalizacyjną.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały;

g/ p.Elżbieta Jagielska przedstawiła projekt uchwały dotyczący zmiany odpłatności za usługi opiekuńcze. Poinformowała, że osoby o dochodach od 477,-zł do 1.383,-zł po nieznacznej podwyżce rent i emerytur zakwalifikowali się do znacznie wyższej odpłatności za usługi opiekuńcze, nawet o 100%. Część z nich zrezygnowała z tych usług lub ograniczyła liczbę godzin, ponieważ nie są w stanie ich finansować. W związku z taką sytuacją, proponuje się zmianę uchwały Nr IV/35/07 z dnia 28 lutego 2007r. (obniżenie odpłatności).
Komisja wyraziła na temat proponowanej uchwały pozytywną opinię;

h/ p.Hanna Rakowska przedstawiła projekt Regulaminu korzystania z Parku Miejskiego w Witkowie, zwanego Strzelnicą. Poinformowała również o propozycji Komisji Rolnictwa, by dopisać w projekcie Regulaminu zdanie nt. obowiązku właścicieli psów, do sprzątania nieczystości po psach.
Komisja podzieliła stanowisko Komisji Rolnictwa dodając, że należałoby ustawić specjalne pojemniki na psie odchody. Następnie wywiązała się dyskusja, w wyniku której Komisja proponowała dokonać w projekcie Regulaminu następujące zmiany: 1/ wykreślić pkt "12" brzmiący: "Zabrania się jazdy na rowerach, za wyjątkiem dziecięcych rowerów trzykołowych";  2/ w punkcie "13" po słowie "pojazdów" dodać słowo "mechanicznych". Pozostałe zapisy projektu zaakceptowano bez zmian.


Ad.4. Zaproszona na posiedzenie p.Małgorzata Rybacka poinformowała, że jest psychologiem, mieszka w Witkowie, od 10 lat prowadzi firmę zajmującą się terapią dzieci z rodzin uzależnionych od alkoholu. W br. wygrała ogłoszony przez gminę Witkowo przetarg na letnie kolonie profilaktyczne, które miały miejsce w górach, w 15-osobowych grupach. Ogółem skorzystało z tej formy wypoczynku 45 dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Wychowawcami były osoby sprawdzone, z którymi od lat współpracuje. Współpracuje również z Gminnymi Komisjami Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a ponieważ terapia pomyślana jest jako długofalowe działanie, chciałaby współpracować też z gminą Witkowo. W związku z pytaniami członków Komisji p.Rybacka poinformowała, że latem organizuje 10-dniowe obozy terapeutyczne, a w pozostałej części roku spotkania raz w tygodniu, po 1,5 godziny. Prowadzony przez nią Ośrodek Terapeutyczny działa na ul.Strzałkowskiej.

Stwierdzono, że dzieci z Witkowa również mogłyby korzystać z takich turnusów, a w ciągu roku np. z weekendowych zajęć. Należy więcej środków przeznaczyć na tego rodzaju terapię.

Pani Rybacka stwierdziła, że dzieci z rodzin uzależnionych najbezpieczniej czują się na obozach poza miejscem zamieszkania, ale mogłaby organizować dla dzieci z gminy Witkowo weekendowe spotkania czy cykliczne zajęcia raz w tygodniu, jej dom jest pod tym kątem odpowiednio wyposażony. Może przygotować dla gminy różne oferty. Opracowała warsztat dotyczący pomocy dzieciom z rodzin alkoholowych, jest również specjalistą w zakresie przemocy seksualnej. Pełni dyżur pedagogiczny w budynku oświatowym w poniedziałki od godz. 16,00 do godz.18,00, jednak obecne pomieszczenie kojarzy się dzieciom z wizytą u lekarza i celowa byłaby zmiana pomieszczenia, jeśli są takie możliwości.
Komisja pozytywnie oceniła ww. dyżur i prowadzenie przez p.Rybacką zajęć terapeutycznych. Ustalono przekazać Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych sugestie organizowania cyklicznych terapeutycznych spotkań dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym np. zajęcia weekendowe, a w okresie letnim np. 10-dniowe turnusy na terenie gminy.


Ad.5. Pani Elżbieta Jagielska - Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witkowie przedstawiła Komisji informację o funkcjonowaniu Ośrodka. Poinformowała m.in., że we wrześniu korzysta z dożywiania w szkołach 150 uczniów, ale  będzie ich ponad 200, ponieważ jeszcze nie wszyscy rodzice złożyli wnioski w tej sprawie. Ośrodek dysponuje wystarczającą ilością środków na zasiłki i świadczenia rodzinne, zabraknie natomiast środków na utrzymanie pomieszczeń Ośrodka i wystąpiła już w tej sprawie do Burmistrza Gminy i Miasta. Zapraszając członków Komisji do obejrzenia nowej siedziby Ośrodka, pani Kierownik wyraziła zadowolenie z poprawy komfortu dla interesantów jak i poprawy warunków pracy pracowników.
Członkowie Komisji interesowali się również sprawami wypoczynku letniego, sprawą zapewnienia ciepłego posiłku potrzebującym w okresie jesienno-zimowym i sprawą pomocy dla rodziców trojaczków.
 Pani Kierownik wyjaśniła, że OPS nie jest organizatorem wypoczynku dzieci, ale  pracownicy socjalni mający rozeznanie w terenie zaproponowali zakwalifikować do wypoczynku letniego 90 dzieci na kolonie, 20 dzieci na półkolonie w Witkowie oraz 11 dzieci na kolonie dla dzieci z rodzin popegeerowskich. Z ciepłych posiłków opłacanych przez Ośrodek korzysta obecnie tylko jedna osoba. Proponowana jest pomoc finansowa na zatrudnienie przez rodziców trojaczków, osoby do opieki nad dziećmi.


W związku z nieobecnością inspektora ds. oświaty ustalono, że temat dotyczący dowozu dzieci do szkół (punkt "6" porządku obrad) oraz temat dotyczący oddziałów przedszkolnych (punkt "7") zostaną omówione na kolejnym, październikowym posiedzeniu Komisji.


Ad. 8. W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

1/ p.Sylwia Mietlicka przedstawiła wniosek p.Jacka Z. będącego pełnomocnikiem właścicieli nieruchomości przy ul.Czerniejewskiej w Witkowie, o pow. 0,31 ha, o zmianę zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego. Obecnie zapis w planie określa przeznaczenie przedmiotowego terenu jako usługi związane ze sportem, a właściciele chcieliby przeznaczyć ten teren pod usługi i handel.
Proponowano m.in. zastanowić się nad możliwością zamiany gruntu, negocjowania z właścicielami lub przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami terenów sąsiadujących z omawianym terenem na temat budowy marketu;

2/ na prośbę członków Komisji p.Sylwia Mietlicka przedstawiła sprawę dofinansowania budowy boisk. Poinformowała, że gmina nie ma obecnie szans na otrzymanie dofinansowania w ramach programu "Blisko boisko", ponieważ otrzymaliśmy wcześniej dofinansowanie na inne boisko. W styczniu gmina złożyła również wniosek na budowę kompleksu boisk w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012". W najbliższym czasie należy złożyć niezbędne dokumenty, by zakwalifikować się do II etapu. Na ww. kompleks składa się boisko do piłki nożnej o wymiarach 30mx62m, boisko do koszykówki o wymiarach 32mx19m oraz zaplecze socjalne. Wartość zadania to ok. 1mln zł, w tym 1/3 środków - środki własne.
Następnie wywiązała się długa dyskusja na temat umiejscowienia omawianego kompleksu. Pan Tomasz Deskowski i p.Marek Sucholas proponowali rozważyć umiejscowienie na Strzelnicy.
W związku z pytaniami członków Komisji, p.Jan Trzciński poinformował o zapewnieniu projektanta, że boiska zmieszczą się przy Stadionie. W omawianym projekcie nie przewiduje się budowy trybun.
 

Na tym posiedzenie zakończono - o godz.14,20.

Przewodniczący Komisji
Piotr Jóźwik

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz