Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 19/08 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Witkowie, odbytego w dniu 31.03.2008r.

PROTOKOŁ  Nr 19/08

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 31 marca 2008r. o godz. 8,30 w sali narad Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy - Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji - zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Halina Rzepecka  -  Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Jan Dżygała  -  Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie
- p.Jan Trzciński  -  Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego Urzędu Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Henryk Mucha - Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku posiedzenia.
Uwag nie zgłoszono, ustalono porządek w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Kontrola finansowa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie za 2007r.
4. Kontrola wykonania budżetu gminy i miasta za 2007r. - rozpoczęcie procedury związanej z opracowaniem wniosku i opinii nt. absolutorium dla Burmistrza Gminy i Miasta.
5. Inne sprawy.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.


Ad.3. Wyniki finansowe Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie za 2007r. przedstawił p.Jan Dżygała - Kierownik Zakładu.
"Zestawienie sprzedaży i kosztu własnego za 2007r." stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie wywiązała się dyskusja. Dyskutowano m.in. na temat częstotliwości wywozu nieczystości, nt. dużej podwyżki opłaty tzw. marszałkowskiej, co może spowodować pogorszenie sytuacji w zakresie utrzymania porządku i czystości (wyrzucanie śmieci do rowów, lasów itp.).
Ustalono, że Kierownik ZGK przygotuje i przedstawi Komisji wykaz dotyczący posesji, których właściciele nie zawarli  umów na wywóz nieczystości.
W podsumowaniu dyskusji Komisja stwierdziła, że aby uniknąć w przyszłości strat związanych z wywozem nieczystości stałych i ciekłych, należy w każdym roku wprowadzać racjonalne ceny tych wywozów.


Ad.4. Pan Przewodniczący Komisji odczytał pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej z dnia 25 marca br. o wypracowanie dokumentów związanych z absolutorium dla Burmistrza Gminy i Miasta.
Przedmiotowe pismo wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy i miasta za 2007r. stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Po czym wspólnie z p.Haliną Rzepecką - Skarbnikiem Gminy i Miasta przystąpiono do analizy wykonania budżetu gminy i miasta za 2007r. w oparciu o przedstawione przez Burmistrza sprawozdanie w tym zakresie.

Pani Skarbnik przypomniała, że budżet gminy i miasta na 2007r. został uchwalony przez Radę Miejską w dniu 29 grudnia 2006r. W ciągu roku uchwała budżetowa była siedmiokrotnie zmieniana uchwałami Rady i ośmiokrotnie zarządzeniami Burmistrza Gminy i Miasta, na podstawie upoważnienia udzielonego Burmistrzowi przez Radę. Po ostatnich zmianach dokonanych przez Burmistrza w dniu 31 grudnia 2007r. budżet przedstawiał się następująco: dochody - 26.516.794,-zł, wykonanie dochodów - 27.565.156,45zł tj. 104%; wydatki - 26.776.394,-zł a ich wykonanie - 25.383.015,87zł tj. 94,8%. Budżet zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 2.182.140,58zł.

Kontrola dochodów.
1. Planowane dochody ogółem wykonano w 104% z tego dochody własne na plan 12.611.142,-zł wykonano w 112,6%.
2. Dochody własne podatkowe wykonano w 111,9%.
W wyniku analizy poszczególnych dochodów podatkowych ustalono, że na kolejnym posiedzeniu zostanie wyjaśnione niskie wykonanie dochodów z podatku od środków transportowych od osób prawnych (67,7%), odsetek od nieterminowych wpłat (22,8%), wpływów z opłaty skarbowej (79,4%) i innych lokalnych opłat (77,4%). Zostanie również wyjaśnione wysokie wykonanie podatku od środków transportowych od osób fizycznych (181%), podatku od czynności cywilnoprawnych (167,1%).
3. Dochody majątkowe wykonano w 118,5%.
4. Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych wykonano w 108,8%.
5. Pozostałe dochody niepodatkowe wykonano w 114,3%.
Komisja dokonała analizy wykonania dochodów w poszczególnych działach budżetowych, począwszy od działu "Rolnictwo i łowiectwo". Ustalono, że wyjaśnienia wymaga wykonanie w następujących działach: "Gospodarka mieszkaniowa" - niskie "wpływy z różnych opłat" (1,3%); "Administracja publiczna" - wysokie wykonanie w pozycji "urzędy gmin", pozycji "wpływy ze sprzedaży drewna i składników majątkowych", pozycji "pozostałe odsetki"; "Oświata i wychowanie" - niskie wykonanie w pozycji "szkoły podstawowe" i pozycji "dotacje celowe na zadania własne", wysokie wykonanie w pozycji "dochody z najmu"; "Gospodarka komunalna" - w zakresie opłaty produktowej oraz oświetlenia ulic, dróg i placów.

Subwencje.
Subwencje z budżetu Państwa zostały zrealizowane w 100%.

Dotacje celowe.
Dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej wykonano w 88,3%, dotacje celowe na zadania własne - 97,8%, dotacje z funduszy celowych na realizację inwestycji (rekultywacja gruntów rolnych) wykonano w 100%. Również w 100% wykonano środki na realizację inwestycji współfinansowanych z funduszy strukturalnych - remont świetlic wiejskich. 
W związku z niskim wykonaniem dotacji na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej w zakresie pomocy społecznej (87,3%), ustalono, że na jednym z kolejnych posiedzeń Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej udzieli stosownych wyjaśnień. Zwrócono również uwagę na niskie wykonanie dotacji celowych na zadania własne w zakresie "sfinansowania nauczania języka angielskiego w klasie pierwszej szkoły podstawowej" (63,5%). Ustalono, że na kolejnym posiedzeniu Komisja wysłucha wyjaśnień na ten temat.
Komisja interesowała się sprawą dofinansowania pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników. Pozytywnie oceniono wysokie wykonanie tego dofinansowania (99,7%), ale z uwagi na stosunkowo dużą kwotę - 183.111,34zł, Komisja prosiła o przygotowanie na kolejne posiedzenie informacji o liczbie pracodawców, którzy wystąpili o te środki i liczbie młodocianych pracowników których to dofinansowanie dotyczyło.

Kontrola wydatków.
Planowano wydatki w wys. 26.776.394zł, a wykonano je w wys. 25.383.015,87zł tj. 94,8%. Wydatki bieżące wykonano w 95,2%, a wydatki majątkowe - w 93,2%.
Pani Skarbnik poinformowała, że 40% wydatków przeznaczane jest na oświatę i wychowanie, 20% na zadania pomocy społecznej, 9% na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, pozostałe środki - na bieżące zadania. Wydatki majątkowe stanowią w budżecie 18,2% wydatków ogółem.

Po czym zapoznano się z procentowym wykonaniem wydatków w poszczególnych działach budżetowych, takich jak "Rolnictwo i łowiectwo", "Handel" itd. zwracając szczególną uwagę na pozycje, w których wykonanie było niskie.

Stwierdzono niskie wykonanie w następujących działach: "Gospodarka mieszkaniowa" - 76,2%; "Pomoc społeczna" - w zakresie świadczeń rodzinnych (87%), w zakresie środków na ubezpieczenie zdrowotne (72,5%) i w zakresie dodatków mieszkaniowych (75,1%); "Gospodarka komunalna i ochrona środowiska" - w zakresie oświetlenia ulic i placów; "Kultura fizyczna i sport" - 57,3%.
Komisja wysłucha wyjaśnień o przyczynach ww. wykonania, na kolejnych posiedzeniach.

Dotacje udzielone z budżetu gminy.
Dotacje na wydatki bieżące wykonano w 100%, a na wydatki majątkowe -  97%.
W związku z udzieloną Zakładowi Gospodarki Komunalnej dotacją na "Modernizację dachu w Ruchocinku" i dotacją na "Wymianę okien w Ruchocinku" w ramach dotacji na wydatki majątkowe, członkowie Komisji prosili o wyjaśnienie zakresu tych prac. Wyjaśnienia p.Jana Trzcińskiego przyjęto bez uwag.

Wydatki majątkowe.
Przeznaczono na ten cel kwotę 4.967.573,-zł, wykonano 93,2%.
W związku z pytaniami członków Komisji, p.Jan Trzciński udzielił wyjaśnień na temat parkingu w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, monitoringu w Ośrodku Wypoczynkowym, Strzelnicy i na temat budowanych toalet miejskich.


Ad.5. W punkcie tym ustalono, że kolejne posiedzenie dla kontynuowania prac związanych z procedurą absolutoryjną, odbędzie się w dniu 2 kwietnia 2008r. o godz. 14,30.

Na tym posiedzenie zakończono - o godz. 13,00.

Przewodniczący Komisji
Henryk Mucha

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz