Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 20/08 ze wspólnego posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego oraz Komisji Szkolnictwa, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej RM w Witkowie, odbytego w dniu 26.02.2008r.

PROTOKOŁ  Nr 20/08

ze wspólnego posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego oraz Komisji Szkolnictwa, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 26 lutego 2008r. o godz. 10,00 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p. Grzegorza Kaźmierczaka - Przewodniczącego Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji - zgodnie z listami obecności, stanowiącymi załączniki do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Krzysztof Szkudlarek  -  Burmistrz Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka  -  Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Alicja Wentland  -  Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
- p.Marian Łukowski  -  Dyrektor Gimnazjum im.A.Borysa w Witkowie

Przewodniczenie wspólnemu posiedzeniu powierzono p.Grzegorzowi Kaźmierczakowi - Przewodniczącemu Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego.

Otwarcia posiedzenia dokonał p.Grzegorz Kaźmierczak. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie list obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum. Następnie poinformował, że głównym tematem posiedzenia jest omówienie spraw związanych z funkcjonowaniem Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie, a ponadto temat hali sportowej przy Gimnazjum w Witkowie.

Uwag nie zgłoszono, wobec czego p.Kaźmierczak oddał głos p.Alicji Wentland - Dyrektorowi Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Pani Wentland przedstawiła zebranym dane m.in. o działających w ramach OKSiR-u kółkach zainteresowań, sekcjach sportowych, muzycznych, Modelarnii, zajęciach tenisowych, o kosztach funkcjonowania Sali Historii, kosztach utrzymania kortów i Stadionu.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Następnie członkowie Komisji obejrzeli ofertę Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego -  wiaty stadionowe dla zawodników rezerwowych i omówili sprawę funkcjonowania Stadionu Miejskiego. Wskazano m.in. na brak koszy na śmieci.

Jak wyjaśniła pani Dyrektor OKSiR-u, Stadion jest teraz zamykany, na imprezy sportowe czy kulturalne kosze są wystawiane, a po imprezach chowane, ponieważ są kradzione i niszczone.

Proponowano ustawić np. betonowe kosze.

W nawiązaniu do kulturalno-sportowej działalności OKSiR-u p.Piotr Jóźwik poinformował, że na posiedzeniu Komisji Szkolnictwa wskazano m.in. na potrzebę zatrudnienia koordynatora ds. kultury i koordynatora ds. sportu.

Jak wyjaśniła pani Dyrektor OKSiR-u, p.Michał Bocheński jest zatrudniony na 1 etatu koordynatora kultury, jest też 1 etat instruktora.

W związku z przybyciem na posiedzenie p.Mariana Łukowskiego - Dyrektora Gimnazjum, p.Kaźmierczak udzielił głosu p.Piotrowi Jóźwikowi - Przewodniczącemu Komisji Szkolnictwa, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej.

W nawiązaniu do spraw poruszonych na posiedzeniu Komisji Szkolnictwa, pan Jóźwik zwrócił się do Dyrektora z następującymi pytaniami:
1/ ile od września 2007r. odbyło się w hali sportowej imprez zamkniętych (uczniowie Szkół Nr 2 i 3 nie mogą się dostać na halę, z uwagi na brak wolnych terminów) ;
2/ w związku z tym, że uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 i 3 chcieliby chodzić na halę w soboty i niedziele, spytał czy Dyrektor ma zabezpieczenie finansowe dla pracowników obsługujących halę (na nadgodziny);
3/ pytał, dlaczego nie ma na hali odpowiedniej liczby sprzętu na hali i nie wymienia się zniszczonego sprzętu (np. siatki turniejowe, piłki do siatkówki, rowerki w fitness klubie).
Pan Dyrektor wyjaśnił, że odbyły się w soboty 4 rozgrywki piłkarskie, a od stycznia zajęcia UKS. W czasie imprez uczniowie nie mogą wejść na halę. Dwa lata temu osobiście sprawdzał ilu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 korzystało z hali i jak się okazało, tylko kilkunastu. W 2007r. Szkoła Nr 2 nie zwracała się oficjalnie o możliwość korzystania z hali. Obecnie nie ma zabezpieczonych dodatkowych środków finansowych na nadgodziny, są zabezpieczone środki na dotychczasowych zasadach i dotychczas środków wystarczało. Ale jeśli będzie większe zainteresowanie halą, można będzie pomyśleć o dodatkowych środkach. Zgodnie z sugestią Komisji Szkolnictwa złożył do Burmistrza zapotrzebowanie na sprzęt sportowy. Środków za wynajem hali nie było dużo, za ich część szkoła zakupiła środki dydaktyczne. Pan Dyrektor poruszył również sprawę nieregulowania przez Klub Sportowy "Vitcovia" należności za korzystanie z hali.
Stwierdzono, że w razie potrzeby Dyrektor Gimnazjum winien zwrócić się do Burmistrza bądź Komisji Finansów o dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracowników obsługujących halę. Podkreślono przy tym, że Szkoła Podstawowa Nr 2 winna rezerwować halę z odpowiednim wyprzedzeniem. Brak jest współpracy między szkołami, a Dyrektorem Gimnazjum jako administrującym halą. Pan Piotr Jóźwik stwierdził, że  środki na utrzymanie hali winny być przekazywane z budżetu gminy, a po zakończeniu roku Dyrektor zwracałby niewykorzystane środki.

Kolejną sprawą było zapoznanie się z protokołem z kontroli finansowej OKSiR-u, przeprowadzonej przez Skarbnika Gminy i innych pracowników Urzędu Gminy i Miasta, na zlecenie Burmistrza, pod koniec ubiegłego roku. Pani Halina Rzepecka - Skarbnik Gminy i Miasta poinformowała, że kontrola objęła okres od 1 stycznia 2007r. do 30 września 2007r., po czym odczytała najważniejsze fragmenty obszernego protokołu kontroli. Komentując wyniki kontroli, pani Skarbnik stwierdziła, że zespół kontrolny nie podważył celowości dokonanych przez OKSiR wydatków, jednak w porównaniu do dochodów, wydatki są duże. Niepokojące jest małe wykorzystanie bazy noclegowej. OKSiR utracił płynność finansową, energia elektryczna w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie nie została rozliczona. W związku z pytaniami członków Komisji, pani Skarbnik przedstawiła szczegółowe dane dotyczące wykorzystania pokoi w Hotelu i domków letniskowych zarządzanych przez OKSiR (ogółem wykorzystanie bazy noclegowej w 2007r.- 54%) i udzieliła wyjaśnień nt. naruszenia dyscypliny finansowej.
Pan Roman Popek - Kierownik Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie stwierdził, że w latach ubiegłych średnie wykorzystanie bazy noclegowej wynosiło ok. 60%, na  wykorzystanie pewien wpływ ma m.in. pogoda. Standard tej bazy jest porównywalny z bazą w innych miejscach Polski. Pokoje i domki są rezerwowane (z przedpłatami), przy czym są osoby, które rezerwują sprawdzone przez nich, konkretne pokoje czy domki.
Pan Bogusław Mołodecki - Przewodniczący Rady Miejskiej poruszył kwestię harmonogramu naprawczego dla OKSiR-u, ponadto w kontekście niedużego obłożenia pokoi Hotelowych poinformował, że niektóre gminy dysponują salami konferencyjnymi, których udostępnianie przynosi zadowalające wyniki finansowe. Część pokoi Hotelu w OW mogłaby służyć np. na cele reprezentacyjne gminy. A OKSiR winien mieć tyle bazy, by finansowo dał radę ją utrzymać.
Pani Skarbnik odczytała wnioski pokontrolne i poinformowała, że realizacja zaleceń pokontrolnych winna nastąpić w ciągu 1 miesiąca od otrzymania protokołu kontroli.
Pani Dyrektor OKSiR-u zapewniła, że będzie się starała zmniejszyć koszty funkcjonowania Ośrodka, ograniczyć zatrudnienie pracowników sezonowych. Jednak utrzymanie bazy wiąże się z kosztami, a jej wykorzystanie zależy m.in. od pogody.
Jak stwierdził p.Krzysztof Szkudlarek - Burmistrz Gminy i Miasta, OKSiR jest instytucją, która nigdy nie będzie dużo zarabiała na bazie noclegowej, w przeciwieństwie do prywatnych właścicieli bazy. Jednak gmina stara się inwestować w bazę w OW, więc jej wykorzystanie winno być wyższe. Planowana jest sprzedaż części bazy, m.in. po ZREMB-ie, TONSIL-u i ELBUD-zie. Na polu namiotowym konieczne było wycięcie niektórych drzew, z uwagi na zbyt duże zagęszczenie, rozważa jego wydzierżawienie. Pan Burmistrz poinformował ponadto, że na spotkaniu z dyrekcją OKSiR-u, pani Dyrektor sugerowała, by sprzątaniem i utrzymaniem WC w Ośrodku Wypoczynkowym zajął się Zakład Gospodarki Komunalnej i dokonano takiego rozeznania. Jeśli chodzi o wywóz nieczystości z OW, przeznaczane są na to bardzo duże środki, w 2008r. będzie to kwota ok. 300tys.zł. Od 2007r. gmina płaci nie od 1 m3 wywiezionych nieczystości, ale od tony, nadal należy jednak dążyć do tego, aby zmniejszyć objętość tych nieczystości. Duże kwoty przeznacza się na wywóz śmieci z OW przed sezonem letnim, choć finansowanie wywozu odpadów remontowych (gruzy itp.) należy do obowiązków dzierżawców. Wywóz innych śmieci dzierżawcy mają zagwarantowane w umowie dzierżawnej.
Jak stwierdził p.Roman Popek, przed sezonem remontujący domki wrzucali do kontenerów zarówno "normalne" śmieci, jak i remontowe. Ale obecnie, gdy nie ma kontenerów, gruz składowany jest oddzielnie.
Pan Grzegorz Kaźmierczak zwrócił uwagę na potrzebę modernizacji ww. pola namiotowego, ponadto prosił p.Burmistrza o informację na temat ogłoszonego konkursu na stanowisko dyrektora OKSiR-u.
Pan Burmistrz poinformował, że konkurs ogłoszono w dniu 22 lutego br., oferty można składać do 22 marca, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 kwietnia br. Po czym odczytał przedmiotowe ogłoszenie.
W nawiązaniu do bazy noclegowej w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, p.Piotr Jóźwik zgłosił wniosek o przygotowanie danych o wykorzystaniu bazy noclegowej w OW w 2007r. w następujących okresach: od 1 maja do 30 czerwca, od 1 lipca do 15 sierpnia oraz od 16 sierpnia do 15 października. Dodał, że będzie to materiał do dalszej analizy.
Ponadto Komisja zgłosiła wniosek o sprzedaż części bazy noclegowej w Ośrodku w Skorzęcinie.

Następnie poruszono sprawę sieci elektrycznej w Ośrodku w Skorzęcinie.
Pan Marian Walczak wyraził przekonanie, że rozliczenie energii w OW jest w obecnych warunkach bardzo trudne.
Jak wyjaśnił p. Burmistrz, nie jest to trudne, ponieważ są odpowiednie urządzenia. Następnie poinformował, że oczekuje odpowiedzi od specjalistycznej firmy energetycznej, czy przejmą omawianą sieć. Firma rozważa, czy istnieją takie prawne możliwości.
Pan Przewodniczący Rady stwierdził, że podmioty, które rozbudowały w OW punkty handlowe, winny uzyskać zgodę na większą moc prądu. Dostarczanie energii nie jest zadaniem OKSiR-u, to Burmistrz zapewnia w umowach dzierżawnych dostarczanie energii.
Jak przypomniał p.Roman Popek, OKSiR musi zamawiać energię na cały rok. Nowe podmioty prowadzące działalność mają określone nowe warunki przyłączy. W ciągu ostatnich lat w domkach letniskowych przybyło urządzeń elektrycznych, a wynikiem przeciążenia linii jest ubytek energii. Są też straty na liniach, ale Energetyka zna tę sytuację. Pan Popek dodał, że nie jest pewien, czy urządzenia pomiarowe dobrze odczytują pobór energii.

Korzystając z obecności na posiedzeniu, w którym uczestniczy większość Radnych Rady Miejskiej, p.Burmistrz poinformował o możliwości pozyskania przez gminę w 2009r. środków na termoizolację budynków Szkół Podstawowych Nr 2 i 3. W związku z tym, proponował zaplanowaną na 2008r. modernizację budynków Szkół Nr 2 i 3 przenieść do realizacji na 2009r., a w 2008r. wykonać dodatkowe nawierzchnie ulic. Termoizolacja obejmowałaby również budynek Przedszkola przy ul.Jasnej, ponieważ warunkiem dofinansowania jest wartość inwestycji minimum 1 mln zł. Wniosek o dofinansowanie zostałby złożony w III kwartale br. Do środków już zaplanowanych na naprawę ulic, doszłyby środki w wysokości 576tys.zł. Dodatkowe naprawy obejmowałyby ogółem 1376m na następujących ulicach: Słowiańskiej, Piastowskiej, Wschodniej, Zachodniej, Młyńskiej i Kosynierów Miłosławskich. Ponieważ przedstawiona propozycja wiąże się z koniecznością zmian w budżecie, a do sesji pozostało jeszcze ponad miesiąc, p.Burmistrz zwrócił się do Radnych z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie.
W tematycznej dyskusji członkowie Komisji wskazali na potrzebę pozostawienia pewnych środków na drobniejsze remonty w budynkach Szkół Nr 2 i 3. Pan Edwin Dzieciuchowicz zwrócił uwagę na konieczność odwodnienia terenu przy Szkole Nr 3, ponieważ woda deszczowa nachodzi do pomieszczeń piwnicznych.
Proponowane przez p.Burmistrza zmiany w budżecie gminy i miasta na 2008r. przyjęto jednogłośnie.

W kontekście planowanych inwestycji, p.Burmistrz poinformował o małych szansach na pozyskanie przez gminę dofinansowania budowy basenu i hali sportowej z Totalizatora Sportowego. Z uwagi na nowe kryteria, gmina nie ma też możliwości pozyskania na ten cel środków unijnych.
Pan Przewodniczący Rady proponował rozważyć zaciągnięcie na budowę basenu  długoterminowego kredytu.
W związku z uwagą p.Piotra Jóźwika, że basen może być samofinansujący, inni członkowie Komisji stwierdzili, że tego typu obiekty nie są dochodowe.


Pan Burmistrz przedstawił ostateczną koncepcję zagospodarowania terenu Strzelnicy. Poinformował, że część prac będzie wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na zieleń.
Uwag nie zgłoszono.

Pan Grzegorz Kaźmierczak poinformował o zgłoszonej na jego dyżurze przez p.Barbarę Giszczyńską sprawie nieprzejezdnej drogi przy budynku na ul.Dworcowej 23.
Pan Burmistrz  zapewnił, że zostanie tam zawieziony żużel.

Protokoł z poprzedniego posiedzenia Komisja Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego przyjęła jednomyślnie, po indywidualnym odczytaniu.

Na tym posiedzenie zakończono - o godz. 13,15.

Przewodniczący posiedzenia:
Grzegorz Kaźmierczak

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz