Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 18/08 z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego RM w Witkowie, odbytego w dniu 25.01.2008r.

PROTOKOŁ  Nr 18/08

z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 25 stycznia 2008r. o godz. 9,00 w sali narad Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Grzegorza Kaźmierczaka - Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji - zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p.Krzysztof Szkudlarek  -  Burmistrz Gminy i Miasta
- p.Halina Rzepecka  -  Skarbnik Gminy i Miasta
- p.Ewa Skrzypska  -  Dyrektor Przedszkola Miejskiego "Bajka"
- p.Sylwia Mietlicka  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
oraz dzierżawca gruntu zabudowanego w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie


Otwarcia posiedzenia dokonał p.Grzegorz Kaźmierczak - Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku posiedzenia.

Uwag nie zgłoszono.

Minutą ciszy uczczono pamięć 20-osobowej załogi samolotu, która zginęła tragicznie pod Mirosławcem.

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Informacja o sytuacji finansowej Przedszkola Miejskiego.
4. Zapoznanie się z sytuacją mieszkaniową na terenie gminy.
5. Inne sprawy.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto bez odczytywania.


Ad.3. Wykonanie planu finansowego Przedszkola Miejskiego "Bajka" za 2007r. oraz plan finansowy na 2008r. przedstawiła p.Ewa Skrzypska - Dyrektor Przedszkola.
Przedmiotowe informacje stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
W tematycznym komentarzu p.Dyrektor poinformowała, że wszystkie wydatki są zgodne z planem finansowym (wykonanie wydatków - 98%), środki na 2007r. były wystarczające na normalne funkcjonowanie Przedszkola. Pod koniec 2007r., w związku z chorobą pracowników pozostały na płacach środki, które zgodnie z zasadami finansowania, przekazała do budżetu gminy i miasta. Olej zakupywany był w trybie zapytania o cenę. Pani Dyrektor wyraziła zadowolenie z faktu wymiany okien w budynku Przedszkola przy ul.Jasnej. W budynku jest cieplej, a poza tym powstały duże oszczędności. Po ociepleniu tego budynku koszty ogrzewania jeszcze się zmniejszą. Sanepid często kontroluje czystość w kuchni i stołówce, by posiłki były zdrowe i bezpieczne. Kuchnia jest odpowiednio wyposażona, potrzebna jest jedynie nowa obieraczka do ziemniaków, której koszt wynosi ok. 3tys.zł. Plan finansowy na 2008r. jest inaczej skonstruowany niż plan na 2007r.Planowana kwota 105tys.zł nie wystarczy na zakup oleju, zabraknie również środków na wynagrodzenia, więc w odpowiednim czasie będzie zmuszona wystąpić do Burmistrza o zwiększenie środków. Następnie pani Dyrektor poruszyła problem niszczenia wyposażenia placu zabaw Przedszkola, przez wandali. Poinformowała, że zgłosiła p.Burmistrzowi potrzebę monitoringu terenu przed budynkiem Przedszkola i na placu zabaw.

Członkowie Komisji interesowali się zakupem "usług pozostałych" (37tys.zł i 4,2tyszł), wykonanymi i planowanymi remontami, obsadą dzieci.
Jak wyjaśniła pani Dyrektor, "usługi pozostałe" to wszelkie prace konserwatorskie, opłaty, abonamenty itp. W 2007r. zamontowano nowe żaluzje w budynku przy ul.Jasnej i w filii w Kołaczkowie, w 2008r. planuje zamontowanie żaluzji w budynku przy ul.Powstańców Wielkopolskich. Przydałyby się nowe meble dla dzieci, ale ze względów finansowych będą wymieniane stopniowo. Konieczne jest malowanie łazienki, korytarzy, kuchni, klatki schodowej, wymiana parkietu w jednym z oddziałów, cyklinowanie parkietów oraz wymiana lamp w budynku na ul.Jasnej. Jednak nie na wszystkie potrzebne prace wystarczy pieniędzy. Wszystkie miejsca w Przedszkolu są zajęte. Od 2009r. sześciolatki prawdopodobnie przejdą do szkół, z tym że będzie większa liczba pięciolatków.
Pan Przewodniczący Komisji podziękował pani Dyrektor za udział w posiedzeniu.

Następnie poproszono panią Skarbnik o wyjaśnienie kwestii zbyt małych środków na  płace w Przedszkolu na 2008r. Pani Skarbnik wyjaśniła, co następuje: wysokość środków na płace kalkulowała Dyrektor Przedszkola. Wnioskowała o 936tys.zł, ale przyznano tej placówce kwotę 858tys.zł. Pan Burmistrz umniejszył kwoty na wynagrodzenia niemal wszystkim placówkom oświatowym, z uwagi na to, że za 2007r. placówki zwróciły nadmiar środków do budżetu gminy. Pani Skarbnik wyjaśniła również, że środki na płace muszą być zabezpieczone w odpowiedniej wysokości, dlatego na uzasadniony wniosek pani Dyrektor, Przedszkole otrzyma brakujące kwoty. Pani Skarbnik dodała, że planowanie środków na płace jest trudne.


Ad.4. Informację o sytuacji mieszkaniowej na terenie gminy przedstawiła p.Sylwia Mietlicka.
Przedmiotowa informacja wraz z "Rejestrem potrzeb mieszkaniowych" i "Gminną listą przydziału lokali socjalnych" stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pani Mietlicka poinformowała m.in., że informacja została opracowana w oparciu o dane z 2007r. Przypomniała, że w 2007r. Rada Miejska uchwaliła wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy i miasta na lata 2007-2011. Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza obecnie obowiązująca stawka czynszu za mieszkania komunalne wynosi na terenie Witkowa 1,80zł za m2, a w miejscowościach wiejskich - 1,50zł za m2. W przypadku braku urządzeń technicznych stawki te ulegają obniżeniu o 10%. Stawki są niskie, planowany jest ich wzrost w 2008r. Następnie p.Mietlicka poinformowała o problemie związanym z najemcami eksmitowanymi wyrokami sądowymi. Ostatnio wpłynęło pięć wniosków o wskazanie lokalu socjalnego dla mieszkańców Osiedla Nr 5. Jeśli gmina nie wskaże takiego lokalu, jest zmuszona wypłacić odszkodowanie, w wysokości obowiązującej stawki czynszu. Rejestr potrzeb mieszkaniowych, zawierający obecnie 44 nazwiska, jest okresowo aktualizowany, ponadto występuje się do tych osób o podanie aktualnych danych.

W kontekście omawianego tematu, p.Przewodniczący Komisji poruszył problem dewastacji wolnostojących budynków po JW. w Ruchocinku.

Jak wyjaśniła p.Mietlicka, prawdopodobnie koszarowce te będą przeznaczone na lokale socjalne.


Ad.5. W punkcie tym poruszono następujące sprawy:

1/ p.Waldemar A. dzierżawiący od gminy obiekty w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie (po WDW), przedstawił członkom Komisji następującą sprawę: dzierżawi na podstawie wieloletniej umowy (do marca 2012r.) budynki w OW i z tego tytułu odprowadza rocznie do budżetu gminy 111tys.zł brutto czynszu dzierżawnego i 24tys.zł brutto podatku od nieruchomości. Zatrudnia od 10 do 20 pracowników. Przez 2 lata zgodnie z umową korzystał w zakresie czynszu z 50% upustu, a w zamian w porozumieniu z gminą przeprowadzał remonty. Na 3 budynkach wykonał remonty dachów i elewację, malowanie jadalni i 8 segmentów domków letniskowych, corocznie smołuje dachy. Przedmiotowe obiekty są stare i wymagają remontu. Najpilniejszy jest remont kotłowni, wymiana stolarki okiennej i remont 4 segmentów domków, w których przebywają dzieci w ramach kolonii. W związku z zastrzeżeniami Sanepid-u do łazienek, w ubiegłym roku uzyskał kartę kwalifikacyjną na te segmenty warunkowo. Ponieważ, jak stwierdził, sam nie jest w stanie finansować kosztownych remontów, zwrócił się do Komisji z prośbą o rozważenie dalszego finansowego współudziału gminy w remontach, tj. niejako przedłużenie ww. 50% upustu.
Przedstawiony przez pana A. kosztorys remontu sanitariatów (na kwotę 32tys.zł), stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ustalono omówić ww. sprawę z p.Burmistrzem, w dalszej części niniejszego punktu;

2/ protokolantka przedstawiła członkom Komisji pisma Regionalnej Izby Obrachunkowej o umorzeniu postępowania nadzorczego w stosunku do uchwały o opłacie od posiadania psów i uchwały o środkach transportowych. Uchwały zostały utrzymane w mocy;

3/ p.Przewodniczący przedstawił pismo Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan dot. zawodów prezydentów, burmistrzów i radnych w tenisie stołowym, w dniu 14 lutego br.;

4/ zapoznano się z wnioskiem Zarządu Osiedla Nr 5 o nadanie nazwy temu Osiedlu: "Lotnicze". Protokolantka wyjaśniła, że zmiana nazwy wiąże się z koniecznością zmiany Statutu tego Osiedla, poprzedzoną konsultacjami z mieszkańcami. Zmiana Statutów Osiedli planowana jest na 2008r.;

5/ p.Grzegorz Kaźmierczak zgłosił  wniosek o zamontowanie lampy ulicznej w Ćwierdzinie, między posesją p.Skolasińskiego, a posesją p.Jankowskiego;

6/ p.Tomasz Deskowski poruszył sprawę zbierania wody deszczowej (np. w szamba) na podlewanie ogródków. W niektórych regionach Polski jest to praktykowane, ale niestety nie w naszej gminie;

7/ w związku z poruszoną przez pana A. ww. sprawą upustu w czynszu dzierżawnym, poproszono p.Burmistrza, by wspólnie wypracować stanowisko w tej sprawie.
Pan Burmistrz stwierdził, że w chwili kupna obiekty były w złym stanie, ale gmina zyskała, kupując je stosunkowo tanio. Przeprowadzane przez dzierżawcę remonty były sprawdzane przez inspektora nadzoru, który je odbierał i rozliczał tak, jak gminne inwestycje. Dzierżawca wyremontował więcej niż to wynikało z umowy, np. wykonał od podstaw ubikacje, wyremontował pomieszczenia od środka. Być może umowa została zawarta na zbyt długi czas i upust mógłby być nie na dwa, ale na trzy lata. Jest jednak przeciwny, by  zastosować upust do końca trwania umowy. Po kilku latach wartość omawianego majątku się nie zmniejszy, można go po wygaśnięciu umowy sprzedać. Zgodnie z §13 umowy dzierżawnej, gmina ma możliwość 3-miesięcznego wypowiedzenia tej umowy. Decyzja co do sposobu rozpatrzenia wnioskowanego przez pana A. upustu, należy do Rady Miejskiej. Rada może zastrzec, że kwota upustu może być przeznaczona jedynie na zakup materiałów, które by kupowała gmina.

Pan Tomasz Deskowski stwierdził, że należałoby przeanalizować ile przez 2 lata wydano środków na remonty i ile środków na ten cel jeszcze potrzeba. Wyraził zdanie, że umowa dzierżawy nie jest dla gminy korzystna, skoro trzeba "dokładać" do remontów. Teren jest atrakcyjny, wart 6 milionów i winien przynosić dochody. Proponował nie uwzględniać wniosku dzierżawcy. Sugerował sporządzenie zestawienia dochodów z dzierżawionego majątku, za okres ostatnich 5 lat.

Pan Jerzy Skrzypek stwierdził, że zakup był trafiony. Jeśli chodzi o remonty, to o dachy i mury zewnętrzne winna dbać gmina jako właściciel, a wewnątrz obiekty winien remontować dzierżawca. Zdanie to podzielili p.p.Kaźmierczak i Dzieciuchowicz, dodając, że w remonty musi inwestować właściciel, nie wynajmujący, który ma tylko zabezpieczać obiekty.

Pan Edwin Dzieciuchowicz sugerował obejrzenie obiektów, by stwierdzić jakie prace remontowe są konieczne. Wyraził nadzieję, że może udałoby się wykonać te prace mniejszym kosztem, niż wynika to z kosztorysu przedstawionego przez dzierżawcę.

Nawiązując do uwagi p.Deskowskiego nt. wartości majątku, p. Marian Walczak stwierdził, że majątek ma wartość nie 6 mln, bo to nierealne, ale tyle, za ile możnaby go realnie sprzedać, jego zdaniem ok. 2,5mln. zł. Dodał, że gmina nie zainwestowała w omawiane obiekty dużych środków.

Pan Burmistrz poinformował, że ceny w ośrodkach wypoczynkowych są różne, w przypadku omawianego majątku po WDW, cena 200,-zł za m2 byłaby ceną realną.

Pan Piotr Jóźwik proponował porównać dwie formy wydzierżawiania majątku gminy, tj. wydzierżawianie OKSiR-owi i wydzierżawianie podmiotom prywatnym.

Stwierdzono, że wydzierżawianie prywatnemu podmiotowi jest bardziej korzystne, m.in. dlatego, że podmiot taki zabiega o klienta.

W dalszej dyskusji stwierdzono, że wydanie opinii w omawianej sprawie winno być poprzedzone oględzinami obiektów, by sprawdzić ich stan techniczny i stwierdzić jakie remonty są w najbliższym czasie konieczne. Ustalono dokonać oględzin w dniu 29 stycznia br. o godz. 11,00.

8/ p.Burmistrz poinformował, że w najbliższym czasie spotka się z inwestorem z Holandii, zainteresowanym inwestowaniem na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Poruszył również sprawę ewentualnego wydzierżawienia domków i hangaru nabytego od firmy RELAX-ROBiS (z czynszem dzierżawnym w wysokości minimum 45tys.zł rocznie). Poinformował, że Dyrekcja OKSiR-u wyraziła opinię, że lepiej sprzedać 8 domków po firmie ZREMB, niż po firmie RYBAKI;

9/ ustalono, że posiedzenie Komisji Finansów przed lutową sesją, odbędzie się w dniu 12 lutego br. o godz. 9,00. Natomiast wspólne posiedzenie Komisji Finansów z Komisją Szkolnictwa nr. funkcjonowania OKSiR-u, odbędzie się w dniu 26 lutego br. o godz. 10,00.

Na tym posiedzenie zakończono - o godz. 13,15.


Przewodniczący Komisji
Grzegorz Kaźmierczak

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz