Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z posiedzeń komisji RM - archiwum 00: Protokoł 13/07 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej RM w Witkowie, odbytego w dniu 24.10.2007r.

PROTOKOŁ Nr 13/07

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Witkowie, odbytego w dniu 24 października 2007r. o godz. 9,30 w sali posiedzeń Urzędu GiM, pod przewodnictwem p.Henryka Muchy - Przewodniczącego Komisji

Uczestniczący w posiedzeniu członkowie Komisji - zgodnie z listą obecności stanowiącą załącznik do niniejszego protokołu.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

- p. Alicja Wentland  -  Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
- p. Hocine Taibi  -  Prezes Gminnego Klubu Sportowego "Vitcovia" oraz członkowie Zarządu Klubu: Waldemar Reformat, Wiesław Hoffman, Zenon Burchardt
- p. Krzystyna Witczak  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta
- p. Stanisław Antoszczyszyn  -  inspektor w Urzędzie Gminy i Miasta

Otwarcia posiedzenia dokonał p. Henryk Mucha - Przewodniczący Komisji. Powitał zebranych, stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy wymagane quorum, po czym spytał o ewentualne uwagi do projektu porządku posiedzenia.
Uwag nie zgłoszono, przyjęto porządek w brzmieniu:

Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie quorum, ustalenie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Kontrola finansowa Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie za III kwartały br.
4. Kontrola realizacji wydatków w dziale "Kultura fizyczna, sport masowy" oraz wydatków Klubu Sportowego "Vitcovia".
5. Inne sprawy.


Ad.1. Jak wyżej.


Ad.2. Protokoł z poprzedniego posiedzenia przyjęto bez uwag, po indywidualnym odczytaniu przez członków Komisji.


Ad.3. Pani Alicja Wentland - Dyrektor OKSIR przedstawiła Komisji następujące informacje:
- o przebiegu wykonania planu finansowego na dzień 30.09.2007r.;
- zestawienie przychodów i kosztów na 30.09.2007r.;
- dane finansowe o bazie noclegowej, kempingu, dzierżawach,
- dane o pozostałych przychodach i kosztach Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie;
- dane o zarządzie (kierownictwie Ośrodka);
- zestawienie kosztów z dotacji na zadania bieżące i z dotacji na remont i wyposażenie hotelu;
- dane finansowe dotyczące kultury, sportu, plaży i kąpieliska, wc publicznych, ambulatorium, Uczniowskich Klubów Sportowych, energii elektrycznej i pozostałych kosztów.

Po wnikliwej analizie ww. dokumentów, członkowie Komisji zgłosili szereg pytań dotyczących m.in. amortyzacji, konserwacji, prac elektrycznych, ubezpieczenia sprzętu, wydatków na kulturę (w tym na lekcje nauki tańca), prac porządkowych, odroczonej płatności podatku od nieruchomości, usług w zakresie "równania plaży" w Ośrodku w Skorzęcinie.

Pani Dyrektor udzieliła wyjaśnień na wszystkie pytania oraz na prośbę Komisji przedstawiła do wglądu faktury wystawione przez osobę prywatną, za prace związane z równaniem plaży:
- fakturę Nr 15/07 z dnia 30 czerwca br. na kwotę 2.340,-zł za usługi transportowe i ślepowanie plaży;
- fakturę Nr 18/07 z dnia 31 lipca br. na kwotę 1.020,-zł za ślepowanie plaży;
- fakturę Nr 19/07 z dnia 31 sierpnia br. na kwotę 930,-zł za równanie plaży.
Stwierdzono zgodność łącznej  kwoty faktur - 4.290,-zł, z kwotą podaną w informacji dot. kosztów utrzymania plaży i kąpieliska ("usługi obce - równanie plaży"). Zastrzeżeń nie zgłoszono.

Następnie wywiązała się dyskusja na temat funkcjonowania OKSiR-u. Członkowie Komisji interesowali się sprawą sieci elektrycznej na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Pani Dyrektor wyjaśniła, że jako duży odbiorca, OKSiR musi zamawiać energię dla całego Ośrodka Wypoczynkowego i regulować za nią należności. Po sezonie OKSiR wystawia dzierżawcom faktury i ściąga od nich odpowiednie kwoty. Zdarza się jednak, że dzierżawcy nie płacą w określonym terminie lub nie płacą w ogóle, co stwarza konieczność skierowania spraw na drogę sądową. Są też straty na liniach przesyłowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie sieci przez Zakład Energetyczny w Kaliszu, który jednak nie chce sieci przejąć bez jej modernizacji.
Pan Edwin Dzieciuchowicz stwierdził, że obecna sytuacja to straty finansowe dla OKSiR i dla gminy, w związku z tym należy zaplanować modernizację omawianej sieci na 2008r.
Z uwagi na duży koszt tego zadania, p. Zenon Mietlicki sugerował, by wykonać je etapami, np. w ciągu trzech lat.
Komisja podzieliła powyższe stanowisko i sprecyzowano pod adresem Burmistrza wniosek o zaplanowanie w projekcie budżetu gminy i miasta na 2008r. środków finansowych na I etap modernizacji sieci elektrycznej w OW w Skorzęcinie.
Pan Przewodniczący Komisji wskazał na konieczność zabezpieczenia przed zimą ubikacji typu TOY TOY, umieszczonych na plaży w Skorzęcinie. Pytał ponadto o imprezy kulturalno-sportowe, jakie zostały zorganizowane w Ośrodku w Skorzęcinie i sugerował, by wywieszać na terenie Ośrodka plany imprez.. Pytał również o potrzeby Ośrodka.
Odnośnie ubikacji pani Dyrektor wyjaśniła, że zleciła tę sprawę Kierownikowi Ośrodka. Ubikacje są podłączone do kanalizacji, ale sądzi, że można je będzie odłączyć i schować gdzieś na okres zimy. W okresie sezonu zorganizowano rozgrywki w piłkę siatkową, koszykówkę, turniej tenisa, występy wokalistów i zespołów tanecznych, zabawy sportowe dla dzieci. Pani Dyrektor dodała, że część sponsorów wycofała się z wcześniejszych deklaracji. Odnośnie potrzeb Ośrodka pani Dyrektor oprócz omówionej wyżej modernizacji sieci elektrycznej, wymieniła modernizację boisk sportowych i mola.

Pan Edwin Dzieciuchowicz zgłosił wniosek o rozważenie kupna wielofunkcyjnego, samobieżnego ciągnika na potrzeby OKSiR-u np. do wywozu liści, transportu towarów.
Pan Eugeniusz Czaplicki poruszył sprawę zainteresowania Słowaków zainwestowaniem na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie oraz sprawę ewentualnego rozdzielenia kultury od spraw OW.

Pani Dyrektor potwierdziła zainteresowanie cudzoziemców Ośrodkiem w Skorzęcinie dodając, że chcieliby oni mieć przedmiotowy grunt na własność. Odnośnie kultury pani Dyrektor przypomniała, że kultura nie przynosi dochodów, więc musi być dotowana. W związku z pytaniem p.Jerzego Skrzypka o zysk z OW, pani Dyrektor poinformowała, że jeszcze nie wszystko zostało zafakturowane, więc ostateczny wynik finansowy tej działalności nie jest jeszcze znany.

Do działalności Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie i jego gospodarki finansowej zastrzeżeń nie zgłoszono.

W kontekście działalności Ośrodka Wypoczynkowego interesowano się również dochodami do budżetu gminy: wysokością wpływów za wjazd na teren Ośrodka oraz wysokością wpływów za dzierżawę gruntu w OW.

Jak poinformowała p.Krystyna Witczak, za wjazd zebrano w br. kwotę 344tys.zł netto (w tym 50tys.zł płace) natomiast za dzierżawę gruntu - 922tys.zł netto.


Ad.4. Pan Przewodniczący powitał przybyłych na posiedzenie przedstawicieli Gminnego Klubu Sportowego "Vitcovia", po czym poinformował, że Komisję najbardziej interesuje rozliczenie finansowe obchodów 50-lecia istnienia Klubu.

Pan Zenon Burchardt poinformował, że dotacja z budżetu gminy i miasta wynosiła 4.220,-zł. Rachunki wystawiano na Urząd Gminy i Miasta, zakupiono z tych środków foldery okolicznościowe, statuetki, medale pamiątkowe oraz uregulowano należność za orkiestrę. Od sponsorów Klub otrzymał kwotę 5.225,-zł, z czego m.in. zakupiono 400 szt. kubków okolicznościowych, zakupiono fanty, uregulowano należność za uroczysty obiad. Pozostała kwota w wysokości 1786,-zł.
W związku z pytaniem p.Przewodniczącego, p.Waldemar Reformat poinformował, że pozostało do rozdania 5 imiennych statuetek tym, którzy nie mogli w obchodach uczestniczyć. Następnie wręczył członkom Komisji okolicznościowe foldery.

Pan Przewodniczący Komisji przyznał, że impreza udała się, pogoda również dopisała, po czym prosił przedstawicieli Klubu o przedstawienie sytuacji w Klubie.

Pan Zenon Burchardt stwierdził, że Klub spełnia wychowawczą rolę, a wyniki to sprawa drugorzędna. W ostatnim czasie dokonano pewnych zmian, dzięki czemu zwiększyła się dyscyplina wśród zawodników, a nowy trener jest młody, ambitny. Trwają też szkolenia trampkarzy.

Pan Wiesław Hoffman przyznał, że po odejściu z Klubu "rozrabiaków" poprawiły się wyniki meczy i dyscyplina.

Nawiązując do uwagi na temat drugorzędnego znaczenia wyników, p.Waldemar Reformat stwierdził, że gminy nie stać na utrzymanie IV Ligii. Klub liczy 90 zawodników i jest to największa organizacja sportowa w gminie, z tradycjami. Od nowego roku Klub musi zatrudnić dodatkowego trenera, ale przy obecnych środkach, jakie Klub otrzymuje z budżetu gminy, byłoby to niemożliwe. Klub miał przyznaną w br. dotację w wysokości 57tys.zł., ale wszelkie opłaty np. dla sędziów czy do Okręgu są bardzo wysokie. Gdyby Klub otrzymał w przyszłym roku 83tys. dotacji, to wystarczyłoby na wszystkie potrzeby. W okresie jesienno-zimowym Klub musi również płacić za wynajem hali sportowej na treningi. Pan Reformat poinformował ponadto, że Klub wystąpił do Burmistrza z wnioskiem o rozważenie sprawy oświetlenia Stadionu w Witkowie, podobnie jak to zrobiono w Niechanowie. Chodzi o 4 halogeny umieszczone w 4 rogach boiska, byłby to koszt ok. 8tys.zł. Takie oświetlenie umożliwiłoby odbywanie treningów jesienią i wiosną, co zmniejszyłoby koszty korzystania z hali. Zawodnicy nie mogą trenować na Strzelnicy, ponieważ teren ten nie ma odpowiedniego certyfikatu, ponadto nie ma tam szaletów i szatni. Następnie p.Reformat poruszył sprawę boksów na Stadionie. Nie spełniają one swego zadania, ponieważ są zaniżone i podczas deszczu zbiera się tam woda. Poinformował o przekazanym Burmistrzowi i OK,SiR-owi wniosku, aby zatrudnionemu przez Klub gospodarzowi, zwiększyć zakres obowiązków o sprawy związane z utrzymaniem porządku na Stadionie, zwiększając jednocześnie wynagrodzenie np. o 200,- lub 300,-zł. Na zakończenie wypowiedzi p.Reformat prosił, by Komisja poparła przedstawione  przez Klub prośby.

Pan Przewodniczący Komisji poruszył następujące sprawy: piłkarze uczęszczający na Stadion na treningi, wchodzą przez płot, a przecież powinni dawać innym przykład, proponował zorganizowanie grupy dopingującej (Klub Kibica), poruszył sprawę braku współpracy  niektórych nauczycieli wf z Klubem, pytał czy będzie zorganizowana piłka halowa, podkreślił, że Klub otrzymuje więcej niż ww. 57tys.zł, bo ma możliwość korzystania z szatni, energii, Stadionu.

Jak wyjaśnił p.Reformat, ponownie zwrócą uwagę zawodnikom, by nie wchodzili przez płot. Wyraził zadowolenie, że Stadion jest zamykany i że ustawiono kosze na śmieci.
Odnośnie piłki halowej p.Burchardt wyjaśnił, że członkowie Zarządu Klubu nie mają na to czasu, o czym poinformowali p.Burmistrza.

Prezes Klubu stwierdził, że mieszkańcy nie szanują ani Klubu, ani podejmowanych przez nich działań. Atmosfera w Klubie jest dobra, ale on czuje się zmęczony i zamierza pełnić tę funkcję tylko do końca roku.

W dalszej dyskusji p.Reformat poinformował o sprawie autobusu. Zawodnicy nadal wożeni są na mecze przez miejscowego przewoźnika - p.Mrozińskiego, ale zmieniono zasady płatności (50% pokrywa Klub, 50% gmina), a autobus Klubu został sprzedany. W najbliższych dniach Klub otrzyma IV transzę dotacji z budżetu gminy, pomniejszoną o 3tys.zł., tj. 50% kosztów przewozu zawodników. Pan Reformat poruszył sprawę braku środków na posiłki (choćby zupę) dla trampkarzy wyjeżdżających na mecze, gdy czas wyjazdu wynosi powyżej 8 godzin. Prosił o rozważenie możliwości przekazania na ten cel środków z budżetu gminy i miasta, bo rodziców nie stać na to.

Następnie dyskutowano na temat utrzymania nawierzchni Stadionu, na temat niedokończonego boiska małowymiarowego (przez niski płot piłki przelatują do prywatnych ogrodów i do stawku "Kubuś").

Pan Przewodniczący poinformował przedstawicieli Klubu, że w oparciu o dyskusję, Komisja sprecyzuje uwagi i wnioski i przekaże je p.Burmistrzowi, po czym podziękował im za udział w spotkaniu.

W dalszej części niniejszego punktu p.Stanisław Antoszczyszyn przedstawił informację o realizacji wydatków w dziale 92695 - "Kultura fizyczna i sport masowy" wg stanu na dzień 30 września br.
Przedmiotowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

W tematycznym komentarzu p.Antoszczyszyn poinformował m.in., że w budżecie gminy na kulturę fizyczną i sport masowy w 2007r. zaplanowano kwotę 113tys.zł, na dofinansowanie działalności statutowej organizacji sportowych działających na terenie gminy (w tym na GKS "Vitcovia"), na sport masowy i na UKS. Za III kwartały wykorzystano kwotę 81.982,-zł, tj. 72,5%. Oprócz kwoty dotacji tj. 57tys.zł Klub "Vitcovia" otrzymał w ciągu roku dodatkowe środki, m.in. 1.462,-zł dofinansowania obozu trampkarzy i 810,-zł na zakup sprzętu. Na zajęcia pozalekcyjne Uczniowskich Klubów Sportowych funkcjonujących we wszystkich szkołach, wydano za III kwartały kwotę 24tys.zł ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pan Antoszczyszyn poinformował również o ostatnich sportowych sukcesach gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w spartakiadzie. Nawiązując do prośby Klubu o wygospodarowanie środków na posiłki dla trampkarzy (diety) p.Antoszczyszyn wyjaśnił, że nie ma prawnych możliwości, by z budżetu gminy na taki cel wyasygnować środki.

W nawiązaniu do poruszonej przez przedstawicieli Klubu "Vitcovia" sprawy zwiększenia obowiązków i wynagrodzenia gospodarzowi Klubu, ustalono odłożyć rozważenie tej sprawy do I kwartału 2008r.

W wyniku dyskusji Komisja sprecyzowała następujące wnioski:

1/ wniosek o zwiększenie w konstruowanym projekcie budżetu na 2008r. dotacji dla Gminnego Klubu Sportowego "Vitcovia" do wysokości 65tys.zł;

2/ wniosek o dokończenie prac związanych z budową zapasowego, niewymiarowego boiska przy Stadionie w Witkowie oraz podwyższenie do 3m opłotowania (siatki) od strony stawku "Kubuś" i od strony prywatnych ogrodów;

3/ wniosek o podwyższenie boksów na Stadionie (podwyższenie poziomu dolnej posadzki) i wykonanie odwodnienia;

4/ w związku ze zgłoszoną  przez przedstawicieli Klubu "Vitcovia" sugestią dotyczącą oświetlenia Stadionu, ustalono zwrócić się do Burmistrza z prośbą o dokonanie rozeznania co do celowości i kosztu takiego oświetlenia. Ze swej strony członkowie Komisji przy okazji prywatnych wyjazdów do Gniezna, dokonają oględzin oświetlonego boiska w Niechanowie.


Ad.5. W punkcie tym p.Edwin Dzieciuchowicz zgłosił wniosek o wystąpienie do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - Departament Polityki Regionalnej z pismem dotyczącym wprowadzenia na terenie gminy Witkowo szeroko pasmowego dostępu do internetów w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Województwie Wielkopolskim na lata 2007-2013.

Na tym posiedzenie zakończono - o godz. 14,15.

Przewodniczący Komisji
Henryk Mucha

Protokołowała:
H. Koźniewska

drukuj pobierz pdf    

wstecz