Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Sprawozdania z pracy jednostek: Funkcjonowanie SP nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie - rok szk. 2005/2006


Funkcjonowanie
Szkoły Podstawowej nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie
rok szk. 2005/2006

(przedstawienie informacji podczas sesji w dniu 24.03.2006r)


W roku szkolnym 2005/2006 obowiązek szkolny realizuje 356 uczniów w 15-tu oddziałach oraz 39 dzieci w 2-ch oddziałach przedszkolnych spełnia obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Nauka rozpoczyna się o godz.7,45 i kończy o godz.14,00 (raz  w tygodniu jedna klasa kończy o 14,50). Dzieci z oddziału "B" kończą zajęcia o 16,10.
Czterech uczniów realizuje obowiązek szkolny na poziomie szkoły specjalnej, w tym dwóch z niepełnosprawnością sprzężoną jako nauczanie indywidualne.
Uczniom szkoły zapewnia się pomoc w przezwyciężaniu trudności w nauce i w niwelowaniu innych deficytów. 182 uczniów w kl.I-VI uczęszcza na zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, logopedyczne, rewalidacyjne.

Dla 148 uczniów chcących rozwijać swoje zainteresowania lub zdolności zorganizowano nieodpłatne zajęcia artystyczne, koła przedmiotowe. Natomiast w 2-ch kołach sportowych swoje pasje realizuje 83 uczniów. Ponadto działa Szkolne Koło Caritas i Koło Misyjne. Duże możliwości  do działania uczniom stwarza Samorząd Uczniowski, który w tym roku szkolnym m.in. zaproponował interesujący i pożyteczny konkurs wewnątrzszkolny.

Uczniowie naszej szkoły w I semestrze b.r.szk. uzyskali dobre wyniki nauczania. średnia ocen wyniosła 4.02. Mimo dobrego wyniku to naszą - nauczycieli troskę budzi coraz to niższa motywacja uczniów do nauki.
Na 177 uczniów klas IV-VI,  31 uczniów wyróżnia się w nauce (średnia 4,75 i więcej).
W kl. I-III uczniów wyróżniających  się w nauce w I semestrze jest 72.

Oprócz zajęć lekcyjnych uczniowie mają możliwość "zmierzyć" się z wymogami stawianymi w różnych konkursach  ,organizowanych także przez  naszą szkołę m.in  dzisiejszy Konkurs Teatrzyków Szkolnych ph.:"Teatr uczy nas żyć"kierowany do szkół podstawowych w powiecie gnieźnieńskim. Nadmieniam, że przystąpiło do niego 9 szkół ( z Gminy i Miasta Witkowo 3). Patronat nad nim sprawuje Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski i Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Krzysztof Szkudlarek.
Uczniowie szkoły, głównie członkowie UKS "OLIMP" brali udział w 12-tu imprezach sportowych. Na wyróżnienie zasługują bardzo dobre wyniki w:
· Powiatowej Sztafecie 10x800
· Olgólnopolskim Biegu Lechitów
· Biegach Niepodległości w Turku
· Gminnych Mistrzostwach w Tenisie Stołowym
· Mistrzostwach Wielkopolski w Biegach Przełajowych
Ponadto uczniowie mieli wiele okazji i sytuacji, aby zaprezentować się w szkole podczas uroczystości, apeli, różnych akcji, wystaw, przeglądów itp.

Każdego roku, począwszy od 2002 i w tym również stwarzamy możliwość uczniom klas szóstych do sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności podczas próbnego Sprawdzianu. Jest to duży wysiłek, szczególnie dla nauczycieli czynnie zaangażowanych (organizacja, sprawdzenie prac przez nauczycieli, wnikliwa analiza i rozmowy z uczniem oraz rodzicami).

Do szkoły dojeżdża 135 uczniów kl. I-VI oraz 21 dzieci z oddziału przedszkolnego (rannego), łącznie 156 dzieci. Stanowi to 39% ogółu dzieci w szkole.
Wszystkie dzieci dojeżdżające objęte są opieką świetlicy szkolnej. Świetlica zapewnia opiekę 32 uczniom miejscowym. Z obiadów w niej korzysta łącznie 192 dzieci:
· ze Szkoły Podst. nr 2 - 63 (47 płaci GOPS, 16 rodzice)
· ze Szkoły Podst.nr 3 - 129 (74 płaci GOPS, 55 rodzice)
Od  listopada z obiadów nie korzystają nauczyciele.
W okresie jesienno-zimowym,  tj. od 2 listopada do 31 marca, uczniowie szkoły mają zapewniony ciepły napój i wspólnie z nauczycielami podczas tzw. przerwy śniadaniowej spożywają w salach lekcyjnych 2-gie śniadanie. W oddziałach przedszkolnych przez cały rok.

Z roku na rok zauważamy, że coraz  więcej rodziców naszych uczniów boryka się z problemami finansowymi. W tym roku szkolnym zapewniliśmy uczniom gorzej sytuowanym możliwość wypożyczenia podręczników, tworząc ich "bank" w bibliotece szkolnej. Pewną grupę uczniów wyposażyliśmy w zeszyty ćwiczeń z różnych przedmiotów.
Zauważamy, że przyznawane przez Gminę  stypendia socjalne złagodziły ten problem, ale ich liczba (102) wyraża stopień zubożenia naszych uczniów.

W bieżącym roku szkolnym pracuje 29 pełnozatrudnionych nauczycieli i 3 niepełnozatrudnionych (w tym 2 ze względu na brak godzin do pełnego etatu).  8 z nich  to nauczyciele dyplomowani. Po ten stopień  awansu  w tym roku sięgnie jeszcze 9 osób.  Nauczyciele chętnie uczestniczą w różnych formach doskonalenia i dokształcania zawodowego, podnosząc w ten sposób swoje kwalifikacje zawodowe.

W szkole zatrudnionych jest  9 pracowników niepedagogicznych w pełnym wymiarze czasu pracy i 1 w 1 etatu.
Dyscyplina pracy nie budzi zastrzeżeń. Frekwencja jest bardzo dobra.

Baza szkoły w zakresie pomieszczeń nie uległa zmianie. Ich  liczba taka sama jak w roku ubiegłym. Jedynie w okresie tegorocznych ferii zimowych, powiększeniu uległa biblioteka szkolna poprzez likwidację zaplecza sali lekcyjnej. Została tym samym dostosowana do utworzenia Internetowego Centrum  Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych - projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Stosowny wniosek w tej sprawie został złożony do Kuratorium Oświaty w Poznaniu we wrześniu 2005r. Zostanie zrealizowany w kwietniu tego roku. W tym miejscu Szanowną Radę pragnę poinformować, że gross prac
remontowych w tym zakresie,zostało wykonanych nieodpłatnie przez rzemieślników Gminy i Miasta Witkowo w osobach:
Stanisław Chmiel, Marek Gabała, Jan Szcześniak oraz witkowskie firmy: WITBUD - Janusz Pilichowski, TIM M.T.Szeszyccy.
W okresie letnim niezbędny będzie remont 2-ch sal lekcyjnych, sali gimnastycznej oraz szatni na wszystkich kondygnacjach szkoły. Jest on podyktowany Decyzją SANEPiD-u w Gnieźnie z 10.02.br. Dodaję, że w każdym roku (głównie w okresie wakacji) wykonywane są prace remontowo-modernizacyjne, ale tylko w takim zakresie na jaki pozwalają finanse.

Budżet finansowy szkoły pozwalał na prawidłowe funkcjonowanie szkoły. Zaplanowane środki finansowe na 2005rok wykorzystane zostały należycie i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za ich celowość.  Znaczne oszczędności w opłatach za CO, dały możliwość zakupu niezbędnego sprzętu na potrzeby szkoły, w końcówce roku budżetowego 2005.
Ponownie wskazuję na fakt, iż dzięki likwidacji  Zespołu Obsługi Szkół, dyrektor szkoły ma pełną autonomię i świadomość w gospodarowaniu finansami szkoły,  aczkolwiek wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością.

Współpraca z Radą Rodziców układa się dobrze. Aktywnie uczestniczy w życiu szkoły biorąc udział w imprezach i uroczystościach, jak również opiniuje ważne dokumenty i przedsięwzięcia szkoły.  Przy ścisłej współpracy z wieloma pracownikami szkoły organizują festyny rodzinne o charakterze dochodowym, aby powiększyć swoje finanse. Rodzice coraz mniej chętnie wpłacają dobrowolne składki na rzecz  Rady Rodziców. Tym bardziej więc doceniamy fakt, że wspomogła szkołę, pokrywając koszt zakupu drzwi antywłamaniowych do biblioteki szkoły.

W bieżącym roku szkolnym uzyskaliśmy Certyfikat za uczestnictwo w realizacji projektu edukacyjnego  przez cały 2005 rok ph.:" Wielkopolska to MY - wczoraj, dziś, jutro". Uroczyste jego  wręczenie odbyło się 3 marca br. w Poznaniu, podczas Targów Edukacyjnych organizowanych przez ODN. Działania uczniów i nauczycieli ukierunkowane były poznawanie i gromadzenie informacji i pamiątek z przeszłości naszej małej ojczyzny. Posłużyły one do utworzenia w jednej z sal lekcyjnych ekspozycji stałej i zmienianej dot. naszego regionu.

Chętnie współpracujemy ze środowiskiem  lokalnym. Współpracujemy ze wszystkimi tymi, którym zależy na  dobru szkoły, ucznia, dziecka. Mamy sponsorów, dzięki, którym poprawiamy warunki pracy i nauki.

Reforma oświaty w 2000 roku sprawiła, że praca szkoły zmieniła się i w dalszym ciągu zmienia. Tym samym dyrektorowi przybyło całe mnóstwo, często nieznanej wcześniej pracy. W sensie administracyjnym trwa ze strony dyrektora  nieustanne dokształcanie się m.in. w zakresie prawa oświatowego, które potrafi zmieniać się co rusz, oraz dziedzinie finansów. Aby w szkole nie było monotonii,  szukamy bezustannie nowych pomysłów na twórczą i ciekawą pracę z uczniami. Dbamy o dobre relacje w kontaktach z rodzicami, a także i o to by uczniowie czuli, że mogą zawsze liczyć na pomoc i zrozumienie w szkole. Może właśnie dlatego nie odnotowujemy wśród nich agresji, patologii. Jedyną bolączką jest to, że są trochę za głośni i nad tym też aktywnie pracujemy.

Pracę w szkole do chwili obecnej oceniam dobrze. Mam świadomość, że nie byłaby ona możliwa bez przychylności i zrozumienia oraz chęci jej wspierania w wielu dziedzinach przez ścisłe władze samorządowe Gminy i Miasta Witkowo.  Bez Ich pomocy nie udałoby się nam przeprowadzić wielu zamierzeń.  I za to bardzo mocno  IM dziękuję w imieniu wszystkich podmiotów szkoły.

Jest to także odpowiedni moment, aby podziękować za współpracę wielu urzędnikom pracującym w Urzędzie Gminy i Miasta w Witkowie. Za ich profesjonalizm, kompetencje, uprzejmą pomoc, niekiedy w nagłym rozwiązywaniu pilnej dla nas sprawy ( szczególnie: Paniom: Marzenie Polak, Joli Drela, Joli Barańskiej, Paniom z Biura Rady, Panom: Tomaszowi Radaczowi, Janowi Trzcińskiemu, Stanisławowi Antoszczyszynowi)

Witkowo, 24.03.2006r

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz