Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Sprawozdania i informacje Burmistrza: Sprawozdanie z działalności Burmistrza i UGiM w Witkowie za 2007 rok

SPRAWOZDANIE

z działalności Burmistrza i Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie za 2007 rok.

Przedkładam wysokiej Radzie sprawozdanie z działalności Burmistrza oraz Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie za rok 2007.

W ramach bieżącej działalności Gminy realizowano nałożone na samorząd zadania, których nie sposób wszystkich wymienić. Z uwagi na obszerność spraw, którymi zajmowałem się osobiście i przy pomocy Urzędu Gminy i Miasta wymienię najważniejsze:

- przygotowywałem projekty uchwał, które były przedmiotem obrad sesji oraz materiały niezbędne do pracy Rady.

- opracowałem projekty uchwał o podatkach i opłatach lokalnych na 2008 rok.

- po dokonaniu analizy zgłoszonych przez Sołectwa i Zarządy Osiedlowe propozycji zadań oraz w oparciu o wykonanie budżetu 2007 r. opracowałem i przedstawiłem Radzie do uchwalenia projekt budżetu gminy i miasta na rok 2008.

- rozpatrzyłem szereg indywidualnych wniosków dot. m.in.: dofinansowania działalności różnych organizacji społecznych, dzierżaw i kupna nieruchomości gminnych, ulg podatkowych, remontów budynków komunalnych, rozbudowy domków wypoczynkowych oraz umów na dzierżawę gruntów w OW w Skorzęcinie.

- odbywałem spotkania z przewodniczącymi Komisji Rady Miejskiej celem zapoznania i omówienia bieżących spraw Gminy.

- organizowałem narady z dyrektorami placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, na których analizowano między innymi ich funkcjonowanie i sytuację finansową .

- analizowałem realizację budżetu gminy i miasta za 2007 r.

odnośnie funkcjonowania Szkół i Przedszkoli:

- zatwierdziłem arkusze organizacyjne placówek oświatowych.

- organizowałem narady z dyrektorami placówek oświatowych, które dotyczyły  między innymi: sytuacji finansowej w poszczególnych jednostkach, podziału środków z funduszu nagród dla nauczycieli, doraźnych zastępstw, odpracowywania zajęć szkolnych, dofinansowania zakupu podręczników oraz jednolitego stroju, spraw dotyczących stypendiów szkolnych i wynagradzania pracowników niepedagogicznych.

- przeprowadzono konkursy na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2, Nr 3 w Witkowie, Szkoły Podstawowej w Gorzykowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie oraz Przedszkola Miejskiego w Witkowie.

- zgodnie z regulaminem określającym kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli,  przyznałem i wręczyłem 9 nagród Burmistrza Gminy i Miasta.

- uczestniczono w różnych apelach i uroczystościach szkolnych.

- w trybie zapytania o cenę wybrano przewoźników dowożących i zapewniających jednocześnie opiekę uczniom w czasie dowozu i odwozu.

- zorganizowano spotkanie nauczycieli wychowania fizycznego oraz prezesów organizacji pozarządowych w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej dzieci i młodzieży.

- wydano 821 decyzji dotyczących stypendiów szkolnych.

- wydano 6 decyzji dotyczących zasiłku szkolnego.

- wydano 25 decyzji dotyczących dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników.

odnośnie funkcjonowania Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie:

- na bieżąco analizowano sytuację finansową Ośrodka oraz omawiano sprawy potrzeb remontowych dotyczących  OW w Skorzęcinie.

- okresowo zapoznawano się z przebiegiem prac związanych z przygotowaniem Ośrodka Wypoczynkowego do sezonu letniego.

- odbyto spotkanie z przedstawicielami Policji w sprawie zabezpieczenia bezpieczeństwa przez funkcjonariuszy Policji terenów Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie w czasie sezonu letniego.

- uczestniczyłem w posiedzeniu Powiatowej Komisji ds. Bezpieczeństwa. Na posiedzeniu tym przedstawiłem informację dot. przygotowania Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie pod kątem bezpieczeństwa w  sezonie letnim 2007.

- dokonywano analizy opłat za korzystanie z obiektów w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie oraz opłat za wywóz nieczystości stałych .

- analizowano funkcjonowanie kół zainteresowań działających przy OK,SiR w Witkowie. 

odnośnie funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie:

- w czasie spotkań z Kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej omawiano bieżące funkcjonowanie  zakładu.

- zapoznano się z planem remontów budynków gminnych na 2007 r.,

- omawiano sprawy związane z jakością usług świadczonych przez Zakład oraz analizowano realizację zadań inwestycyjnych zleconych przez Urząd Gminy i Miasta.

- zorganizowano spotkanie dotyczące funkcjonowania oczyszczalni ścieków. W spotkaniu wzięli udział: wykonawca, użytkownik, inspektor nadzoru oraz inwestor.

- dokonano oceny utrzymania zieleni i analizy kosztów związanych z jej utrzymywaniem.

odnośnie funkcjonowania Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej:

- okresowo zapoznawano się z funkcjonowaniem Ośrodka Pomocy  Społecznej.

- analizowano sytuację mieszkaniową osób znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej.

- zapoznawano się z informacją dotyczącą liczby rodzin korzystających z pomocy społecznej.

- analizowano uwagi petentów, które dotyczyły między innymi wysokości udzielanej pomocy finansowej.

- w zakresie pomocy społecznej: przyznano pomoc 570 rodzinom z zakresu zadań własnych i 39 rodzinom z zakresu zadań zleconych. 137 rodzin otrzymało pomoc z powodu bezrobocia, z tytułu niepełnosprawności 58 rodzin, a z tytułu wielodzietności oraz bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych 169 rodzin.  W ramach zadań własnych z zasiłków okresowych skorzystało 201 rodzin, a zasiłków celowych 193. Z dożywiania skorzystały 834 osoby, z tego objętych posiłkiem 287 i 520 osób objęto zasiłkiem celowym, który przeznaczono na zakup żywności, 27 osobom przyznano świadczenia rzeczowe. Udzielono również pomocy w formie usług opiekuńczych 16 rodzinom, w tym 2 osoby skorzystały ze specjalistycznych usług opiekuńczych.

- w zakresie świadczeń rodzinnych wydano 1454 decyzje.

- w sprawach zaliczek alimentacyjnych wydano 59 decyzji i wypłacono 833 zaliczki alimentacyjne.

- wspólnie z członkami Koła Promyk w Witkowie rozdysponowano ponad 74 tony żywności o łącznej wartości  135.989,00 zł. Z tej pomocy skorzystało ponad 750 rodzin.

z zakresu realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii:

- w 2007 r. środki z wpływów ze sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczono między innymi na: utrzymanie i działalność ośrodka terapeutycznego oraz świetlicy środowiskowej przy ul. Sportowej w Witkowie. Od września 2007 r. rozszerzono działalność świetlicy, która czynna jest 4 razy w tygodniu oraz zatrudniono dodatkowego opiekuna. Zakupiono między innymi: artykuły spożywcze, papiernicze i szkolne dla dzieci uczęszczających na zajęcia do świetlicy, ufundowano również paczki z okazji "Dnia Dziecka" oraz paczki świąteczne. Trzykrotnie dla dzieci uczęszczających do świetlicy środowiskowej zorganizowano wyjazd do kina "HELIOS"  w Gnieźnie.

-  kolejne wydatki to koszty działalności profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej na terenie placówek oświatowych. W ramach realizacji tego zadania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zakupiono spektakle profilaktyczne oraz pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji zajęć edukacyjno-profilaktycznych w ramach Szkolnych Programów Profilaktyki, ufundowano nagrody dla dzieci uczestniczących w konkursach oraz dofinansowano udział w szkoleniach nauczycieli.

- dla 90 uczniów zorganizowano kolonie letnie w Skorzęcinie z wyjazdem do Biskupina i Wenecji, półkolonie letnie w ramach akcji "LATO 2007", dofinansowano akcję "ZIMA 2007", dofinansowano organizację imprez masowych takich jak: "Wielkanocny Turniej Klas I-III", "Biegi uliczne", "Dzień Dziecka" "Przedszkolandia", "Mikołajki" oraz działalność Uczniowskich Klubów Sportowych, drużyny "Trampkarzy", współfinansowano też działania rekreacyjno-sportowe podjęte przez Witkowskie Stowarzyszenie Abstynentów "Tęcza"oraz zakupiono sprzęt rekreacyjny na teren Skate Parku.

- pokryto koszty związane z funkcjonowaniem Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych. W tym celu zatrudniony jest terapeuta uzależnień, a od października dodatkowo zatrudniono psychologa.                      

- prowadzono też współpracę z Komisariatem Policji w Witkowie, z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Witkowie, dla którego dofinansowano wieczór wigilijny dla osób samotnych oraz paczki świąteczne dla dzieci z biednych rodzin. W ramach współpracy z 3. Brygadą Lotnictwa Transportowego zakupiono materiały profilaktyczne.

Ponadto zajmowano się następującymi sprawami:

- na terenie naszej Gminy gościliśmy delegację przedsiębiorców z Hiszpanii. W czasie  roboczego spotkania goście interesowali się terenami przeznaczonymi pod zabudowę jednorodzinną,  terenami przeznaczonymi pod aktywizację gospodarczą oraz terenami pod rekreację i wypoczynek.

- w dniach 5-10 września gościliśmy w naszej Gminie uczniów z zaprzyjaźnionej niemieckiej Gminy Am Dobrock. Podczas pobytu uczniowie mieli możliwość poznać historię, tradycję, kulturę oraz obyczaje panujące w naszym kraju. Zwiedzili między innymi: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Katedrę Gnieźnieńską, Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie oraz Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. Zaproszona młodzież wspólnie z uczniami z Gimnazjum w Witkowie uczestniczyła w Warsztatach Artystycznych Dzieci i Młodzieży Ludowych Zespołów Tanecznych, które w tym czasie odbywały się w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie.

- 3 października br. na terenie gminy Witkowo gościliśmy grupę z fińskiej Lokalnej Grupy Działania Programu Leader-Viisari. W czasie spotkania przedstawiłem prezentację medialną o Gminie, zapoznałem gości m.in.: z osiągnięciami gminy oraz z ofertą inwestycyjną i turystyczną. Zwiedziliśmy Firmę Sobieski Trade oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej Handlu i Usług "Kos-Pol" w Kołaczkowie.

- naszą Gminę odwiedzili też przedstawiciele holenderskiej firmy Realvisie b.v., która specjalizuje się w inwestycjach budowlanych, mieszkaniowych, biurowych jak również  "turystycznych", głównie takich jak kompleksy sportowo - rekreacyjne, czy ośrodki wypoczynkowe. Goście zapoznali się z ogólną charakterystykę naszej gminy, walorami naszego terenu oraz aktualnymi ofertami inwestycyjnymi. Przedstawiciele Firmy  wykazali duże zainteresowanie Ośrodkiem Wypoczynkowym w Skorzęcinie, a konkretnie tzw. "Orlą Górą". Firma Realvisie była zainteresowana wybudowaniem wysokiej klasy całorocznego kompleksu hotelowego o charakterze SPA o łącznej powierzchni ok. 2000-3000 m2, na który składałoby się ok. 40 apartamentów o pow. ok. 50-60 m2 każdy.

- ponadto odbyto dwa spotkania z  przedsiębiorcą z południowej Polski, który jest zainteresowany wybudowaniem na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie kompleksu saun i urządzeń odnowy biologicznej. Pierwsze spotkanie dotyczyło spraw związanych z formą władania gruntem, drugie spotkanie natomiast odbyło się z udziałem projektantów ze Słowacji, którzy przedstawili swoją koncepcję i wizję planowanej inwestycji oraz zaprezentowali już istniejący i funkcjonujący na Słowacji AQA-PARK.

- wraz z grupą osób reprezentujących Zarząd Stowarzyszenia Światowid, wójtami i burmistrzami gmin powiatu gnieźnieńskiego, uczestniczyłem w wizycie studyjnej w Finlandii. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu "Kolebka Piastów - Kolebką inicjatyw" programu Leader+, finansowanego przez Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego" oraz rozwój obszarów wiejskich i działania pilotażowego programu Leader+. Gospodarzem wizyty była Lokalna Grupa Działania Programu Leader Viisari. Podczas tej wizyty uczestnicy zapoznali się z projektami realizowanymi w Finlandii, a finansowanymi w znacznej części ze środków unijnych.

- uczestniczyłem w uroczystej gali VI edycji konkursu "Gmina Fair Play", która odbyła się  w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas uroczystości odebrałem dla naszej Gminy certyfikat "Gmina Fair Play". Przyznanie tego tytułu Gminie Witkowo buduje pozytywny wizerunek gminy przyjaznej dla inwestorów oraz jest potwierdzeniem wysokiego poziomu obsługi inwestycyjnej.

- uczestniczyliśmy w I Edycji konkursu "Teraz Polska" w kategorii Gmin Miejsko-Wiejskich, organizowanego przez  Fundację Polskiego Godła Promocyjnego.

- uczestniczyłem w szkoleniu wójtów i burmistrzów z zakresu zarządzania kryzysowego i problematyki obronnej w Boszkowie k.Leszna. Brałem też udział w Konwencie Wójtów, Burmistrzów w miejscowości Gołąbki oraz w Dziekanowicach. W czasie tych spotkań zapoznaliśmy się między innym z "Systemem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych dla gmin objętych porozumieniem wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie", z  Powiatowym Planem Usuwania Azbestu, z pozyskiwaniem energii odnawialnej oraz możliwościami pomocy finansowej Spółkom Wodnym.

- uczestniczyłem w szkoleniu burmistrzów, wójtów z rejonu konińskiego zorganizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu na temat  funkcjonowania w/w instytucji, roli burmistrza w odniesieniu do znowelizowanych przepisów oraz możliwości pozyskania i wykorzystania środków unijnych w latach 2008r. - 2013r.

- zorganizowałem spotkanie przy współudziale Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Starosty Gnieźnieńskiego dotyczące programów pomocowych Unii Europejskiej na lata 2007-2013. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych firm, jednostek organizacyjnych oraz rolnicy z terenu gminy Witkowo.

- uczestniczyłem w spotkaniu rolników, działaczy Związków Rolników, sołtysów z terenu powiatu gnieźnieńskiego z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Parlamentarzystami Wielkopolski, na temat trudnej sytuacji w rolnictwie. Spotkanie to odbyło się w Kłecku.

- zapewniono obsługę materialno-techniczną i informacyjną Komisji Wyborczej w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Witkowie, w okręgu wyborczym nr 7 obejmującym sołectwo: Mąkownica, Ruchocin i Mielżyn.

-  w związku z wyborami do Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w powiecie gnieźnieńskim przygotowano listy wyborców uprawnionych do głosowania, udzielono pomocy przy przygotowaniu lokali dla Obwodowych Komisji Wyborczych.

- zapewniono obsługę materialno-techniczną i informacyjną Komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu RP.

- na przełomie stycznia i lutego przeprowadzono zebrania wyborcze dla dokonania wyboru sołtysów, rad sołeckich i przewodniczących zarządów osiedli na okres kadencji 2007-2010.

- uczestniczono w konferencji dotyczącej "Bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz spraw komunikacji i dróg" zorganizowanej przez Zarząd Powiatowy LOK.

- byliśmy współorganizatorem szkolenia dla rolników na temat zasad i możliwości finansowania zadań inwestycyjnych w rolnictwie, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 oraz wypełniania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich gruntów rolnych lub przyznania płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania na 2007 rok. Byliśmy współorganizatorami seminarium na temat "Rasa świń złotnicka pstra, rozwój i hodowla oraz omówienie produkcji brykietu słomowego".

- wspólnie z Biurem Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Gnieźnie zorganizowano dla rolników z naszego terenu przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych za rok 2007 w Urzędzie Gminy i Miasta w Witkowie.

- uczestniczyłem w posiedzeniach Komisji Rolnictwa poszerzonych o obecność Sołtysów, Prezesów Kółek Rolniczych oraz służb i instytucji odpowiedzialnych za zbiór i skup zbóż w czasie żniw.

- zorganizowałem naradę z Sołtysami, Prezesami Kółek Rolniczych, Przewodniczącymi Kół Gospodyń Wiejskich w celu omówienia spraw bieżących oraz spraw związanych z organizacją Dożynek Gminnych.

- uczestniczyłem w posiedzeniach Zarządu i w Zgromadzeniu Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, w Walnym Zgromadzeniu GARG-u, w Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo - Wyborczym Gminnej Spółki Wodnej oraz w Walnych Zgromadzeniach Sprawozdawczych Spółdzielni Kółek Rolniczych, Spółdzielni Mleczarskiej, Gminnej Spółdzielni "SCH", Banku Spółdzielczego w Witkowie oraz w Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu.

- wystąpiłem z wnioskiem do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu o ujęcie w planach dotyczących wydawnictwa z serii "Dzieje Miast Wielkopolski" możliwości opracowania i wydania monografii Witkowa. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony, w związku z tym zaprosiłem mieszkańców Gminy do współpracy przy tworzeniu monografii naszego miasta.

- brałem udział w ogólnych zebraniach mieszkańców osiedli Nr 3 i Nr 5 dotyczących konsultacji w zakresie zmiany Statutu Osiedla- oznaczenie obszaru. Na zebraniach tych przedstawiłem sprawy związane z funkcjonowaniem gminy i zapoznałem z realizacją zadań inwestycyjnych.

- w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem "Światowid" z Łubowa pozyskałem kwotę 10.000,00 zł. na organizację  "Dni Witkowa".

- wziąłem udział w otwarciu nowego zakładu produkcyjno-handlowo-usługowego, który znajduje się przy ul. Dworcowej w Witkowie oraz w otwarciu nowego Centrum Medycznego "Medicus", który mieści się przy ul. Wiejskiej w Witkowie.

- wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej wziąłem udział w uroczystościach związanych ze 135 - leciem istnienia Gazownictwa w Gnieźnie, które były połączone z "Górniczą Barbórką".

- uczestniczyłem w imprezach organizowanych przez różne koła, stowarzyszenia i organizacje społeczne działające na terenie Gminy. Wymienię najważniejsze z nich: uczestniczyłem w spotkaniach z okazji "Dnia Kobiet" zorganizowanych przez Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów i przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne "Promyk" Koło w Witkowie, w spotkaniu z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w M-G Ośrodku Pomocy Społecznej, w spotkaniu z okazji Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej, uczestniczono w zebraniu sprawozdawczym Ogródków Działkowych im. Ludowego Lotnictwa Polskiego, uczestniczyłem w uroczystych spotkaniach z okazji Dnia Działkowca zorganizowanych przez Pracowniczy Ogród Działkowy im. Generała Karola Świerczewskiego i Rodzinne Ogrody Działkowe im. Ludowego Lotnictwa Polskiego w Witkowie, w spotkaniu Prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gnieźnieńskiego, w Dniu Seniora zorganizowanym przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Witkowie, w uroczystościach zakończenia roku szkolnego, w spotkaniu opłatkowym ludzi samotnych, w Wigilii przygotowanej przez dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej, w spotkaniach wigilijnych w naszych placówkach oświatowych, Stowarzyszenia Rahabilitacyjno-Kulturalne Osób Niepełnosprawnych "Promyk" Koło w Witkowie, w Mitingu opłatkowym zorganizowanym przez Witkowskie Stowarzyszenie Abstynentów "Tęcza", w XIV Nocnym Turnieju Szachowym organizowanym przez Sekcję Szachową "Jurand", uczestniczono w Spartakiadzie pod hasłem "Integracja na sportowo i świątecznie" zorganizowanej w hali sportowej w Witkowie przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan Oddział w Gnieźnie,  w uroczystości przekazania Sztandaru nowemu Dowódcy 7 eskadry lotnictwa taktycznego w Powidzu, w uroczystym pożegnaniu Dowódcy 33. Bazy Lotniczej w Powidzu płk dypl. pil. Tadeusza Mikutela, w uroczystości przekazania obowiązków przez Dowódcę 3. Brygady Lotnictwa Transportowego generała brygady dypl. pil. Sławomira Kałuzińskiego generałowi brygady dypl.pil. Adamowi Świerkoczowi, w obchodach Święta 33.  Bazy  Lotniczej oraz w 50-leciu powstania 3. Pułku Zaopatrzenia w Powidzu. Ponadto uczestniczyłem w III finale Powiatowego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej pt.: "Europa Wśród Młodzieży", w spotkaniu poświęconym zagospodarowaniu turystycznemu obszaru Lednickiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego "Promno", w spotkaniu w "Kręgu Przyjaciół" - "Dzień Jednostki", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 3 w Witkowie. Uczestniczono  w uroczystym posiedzeniu Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Ligi Obrony Kraju, które odbyło się w Klubie Garnizonowym w Witkowie, w spotkaniu z okazji "Powitania Lata" w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, połączonym z Dniem Dziecka zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne "Promyk" Oddział Witkowo, wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej i Przewodniczącym Komisji Szkolnictwa uczestniczyłem w uroczystym apelu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mielżynie z okazji podsumowania wieloletniej pracy i przejścia na emeryturę Pani Janiny Fałdzińskiej, nauczyciela i dyrektora tej placówki, wziąłem udział w 35- leciu powstania Witkowskiej Sekcji Gołębia Pocztowego, w Jubileuszu Koła Pszczelarzy w związku z 50-leciem jego powstania,  w uroczystym spotkaniu dotyczącym oddania do użytku rozbudowanego budynku Witkowskiego Oddziału Banku Spółdzielczego w Przedczu, w spotkaniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów 90-rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które odbyło się w Gnieźnie, w uroczystym otwarciu wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Ostrowitym Prymasowskim oraz w spotkaniu z Radą Nadzorczą Banku Spółdzielczego w Witkowie.

- dwa razy zorganizowano nieodpłatnie dla mieszkanek Gminy i Miasta Witkowo 200 badań mammograficznych piersi. Wspólnie z Gnieźnieńskim Stowarzyszeniem Amazonek zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne dla kobiet w celu wsparcia osób chorych oraz działań profilaktycznych. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Profilaktyka raka piersi".

- przy współpracy z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu zorganizowaliśmy dla mieszkańców Gminy i Miasta badania nowotworu prostaty dla 65 mężczyzn oraz nowotworu jelita grubego dla 100 kobiet i mężczyzn. Ponadto przeprowadzono konsultacje lekarza okulisty dla 98 osób w ramach profilaktyki jaskry I i II stopnia.

Informacja z zakresu infrastruktury technicznej

W 2007 roku na terenie Gminy i Miasta Witkowo zrealizowano następujące inwestycje:

1. Budowa i modernizacja dróg gminnych i ulic:

Zmodernizowano następujące drogi gminne: Mąkownica - Ruchocin, Mielżyn (ul. Polna), i Skorzęcin.

Zmodernizowano ulice na terenie miasta Witkowa: ul. Stary Rynek, Jasna, Braci Łukowskich, Akacjowa, Lotnicza (na części wykonano podbudowę), na ulicy Cmentarnej poszerzono parking.

2. Ułożono nowe nawierzchnie chodnikowe:

Nawierzchnie chodnikowe zostały wykonane w Witkowie na ul. Witosa, Słonecznej, Oświatowej, Gnieźnieńskiej, w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie, wykonano parking na ul. Cmentarnej oraz dodatkowy odcinek parkingu przy targowisku, w celu zapewniania większego bezpieczeństwa wykonano kilka progów zwalniających na terenie miasta. Łączna powierzchnia nowych nawierzchni to: ca 3150 m2.

3. Budowa kanalizacji burzowej:

Wykonano odcinki kanalizacji burzowej w ulicach: Kosynierów Miłosławskich, Lotniczej, Piastowskiej, Słowackiego oraz Żwirki i Wigury.

4. Budowa kanalizacji sanitarnej:

Wykonano kanalizację sanitarną z przykanalikami i przepompowniami dla wsi Małachowo Wierzbiczany, Małachowo Złych Miejsc, Małachowo Szemborowice oraz miasto Witkowo o łącznej długości ca 11,9 km.

5. Remonty w placówkach oświatowych:

Dokonano wymiany 115 szt. okien w Przedszkolu przy ul. Jasnej i 56 szt. w Gimnazjum w Witkowie.

Wykonano nową elewację budynku Gimnazjum oraz wymieniono rynny i naprawiono częściowo dach.

6. W zakresie sygnalizacji, modernizacji oświetlenia ulicznego oraz wymiany opraw oświetleniowych:

Wykonano sygnalizację świetlną na ulicy Gnieźnieńskiej. Dokonano modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie. Za udziały, które wniesiono do Spółki "Oświetlenie Uliczne i Drogowe" z Kalisza w wysokości 100.000,00zł wymieniono 150 opraw oświetleniowych na terenie gminy i miasta.

7. Rozbudowa i remont świetlic wiejskich:

Wykonano rozbudowę świetlicy wiejskiej w Ostrowitym Prymasowskim. Zamontowano też centralne ogrzewanie w świetlicach wiejskich w Strzyżewie, Folwarku, Mąkownicy, Kamionce, Sokołowie i Ćwierdzinie.

8. Budynek komunalny w Ruchocinku:

Wykonano modernizację dachu i wymianę okien w budynku komunalnym w Ruchocinku (budynek poszkolny).

9. Poprawa bezpieczeństwa na terenie gminy:

Oprócz wymienionych wcześniej działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na terenie gminy w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie rozbudowano monitoring- zakupiono i zainstalowano kamerę obrotową, nowy rejestrator i monitor. Firma ta zamontowała także monitoring w placówkach oświatowych w Witkowie, inwestycja ta była częściowo dofinansowana przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

10. W zakresie remontu w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie.

Wykonano remont 10 domków letniskowych i świetlicy w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie.

11. W zakresie opracowania dokumentacji:

- zlecono opracowanie dokumentacji projektowej na wykonanie nawierzchni asfaltowej ulic w mieście: tj projekt ul. Wschodniej, Zachodniej, Osiedlowej, Piwnej, Radosnej, Pięknej, Piastowskiej, Słowiańskiej, Lotniczej, Akacjowej, Kosynierów Miłosławskich .

- wykonano projekt techniczny hali sportowej i krytej pływalni przy Szkole Podstawowej Nr 2 i Nr 3.

- wykonano projekt budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią, dokumentację opracowała firma DOR-BUD z Gniezna.

- zlecono wykonanie projektu na wykonanie boiska ze sztuczną nawierzchnią pod ogólnopolski program "Blisko Boisko".

- zlecono wykonanie projektu modernizacji oświetlenia ulicznego w Witkowie w ulicach: Osiedlowej, Piwnej, Piastowskiej, Słowiańskiej, Pięknej, Radosnej, Pogodnej, Braci Łukowskich, Lotniczej, oraz w części Gnieźnieńskiej i Dworcowej.

Ponadto wykonano szereg drobniejszych zadań, jak między innymi:

- coroczne organizowanie i prowadzenie spraw związanych z zimowym utrzymaniem dróg i ulic oraz zawieraniem stosownych umów. W 2007r. zawarto umowy ze Spółdzielnią Kółek Rolniczych w Witkowie - na teren gminy i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Witkowie - na teren miasta.

- na bieżąco dokonywano kontroli stanu oznakowania i stanu nawierzchni dróg oraz współpracowano z właściwymi organami w tym zakresie.

- zakupiono bądź  wymieniono oraz ustawiono nowe znaki drogowe, tablice z nazwami ulic na terenie miasta i gminy, zamontowano 6 nowych gablot ogłoszeniowych oraz 2 słupy ogłoszeniowe.

- według potrzeb na terenie gminy i miasta wykonywano remonty cząstkowe dróg.

- sprawowano nadzór nad prawidłową eksploatacją sieci oświetleniowej na terenie miasta i gminy. Ponadto wykonano szereg napraw bieżących oświetlenia ulicznego. Prace te były wykonywane przez Spółkę Oświetleniową średnio 1 raz w miesiącu.

Z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego:

1. Podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i  kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Witkowo, w miejscowości Ćwierdzin - działki o numerach od 274 do 298 oraz od 301 do 306,  uchwałę w sprawie przystąpienia do  sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: terenów w miejscowości Witkowo i uchwałę w sprawie zmiany uchwały dot. opracowania miejscowego planu działek położonych w miejscowości Witkowo w obrębie ulicy Kosynierów i Leśnej oraz w Strzyżewie Witkowskim, z przeznaczeniem na cele lokalizowania zabudowy mieszkaniowej z dopuszczeniem nieuciążliwych usług. Podjęcie uchwały podyktowane było potrzebą zmiany przeznaczenia części zakresu opracowania.

2. Podjęto 4 uchwały w sprawie uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:
- dla obszaru w miejscowości Kołaczkowo,  (część działki nr 17/16 o pow. ok. 0,7000 ha).
- terenu działek w miejscowości Ćwierdzin, (teren eksploatacji kruszywa naturalnego).
- dla obszaru w miejscowości Jaworowo, (działka nr 45/1 o pow. ok. 0,7737  ha).
- dla obszaru w miejscowości Kołaczkowo, (działki nr 17/12, 17/15, 17/17 i 18/3 o łącznej powierzchni 3,16 ha) z przeznaczeniem na cele aktywizacji gospodarczej - przetwórstwo rolno-spożywcze.

3. Sporządzono 243 wypisy, wyrysy i zaświadczenia z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Witkowo.

4. Dokonano analizy 14 wniosków właścicieli działek, dotyczących opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz 26 wniosków w sprawie zmiany kierunku zagospodarowania terenów działek w obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Witkowo.
Z zakresu ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu:
W 2007r. złożono 138 wniosków w tym:
- 107 wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
- 6 wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- 23 wnioski o zmianę wydanych decyzji.
- 2 wnioski o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na rzecz innej osoby.

Wydano:
- 82 decyzje o warunkach zabudowy, w tym: 107 wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, 42 decyzje na budowę, rozbudowę lub nadbudowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, 17 decyzji na budowę budynków gospodarczych, garażowych i budynków oraz budowli związanych z produkcją rolną, 4 decyzje na rozbudowę istniejących budynków letniskowych, 8 decyzji na budowę i rozbudowę budynków związanych z usługami, handlem i produkcją, 6 decyzji na zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków, w 5 przypadkach odmówiono ustalenia warunków zabudowy, umorzono 4 postępowania - ze względu na wycofanie przez wnioskodawców swych wniosków.

- Ponadto wydano 5 decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla budowy linii światłowodowej Wiekowo-Ruchocinek, budowy gazociągu i stacji wysokiego ciśnienia Trzemeszno-Witkowo, budowy energetycznej linii kablowej w Witkowie, przy ul. Słowiańskiej, w 2 przypadkach odmówiono ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla budowy wolnostojących elektrowni wiatrowych w miejscowościach: Małachowo Złych Miejsc i Ćwierdzin.

- Wydano19 decyzji zmieniających warunki zabudowy. Umorzono 1 postępowanie w sprawie wydania decyzji zmieniającej ponieważ wnioskodawca wycofał wniosek.

- Wydano dwie decyzje przenoszące warunki zabudowy na rzecz innej osoby.
Z zakresu realizacji projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych:

- W lipcu 2007r. odbyła się kontrola projektu zrealizowanego w 2006r. pn. "Remont świetlic wiejskich wraz z ich doposażeniem i zagospodarowaniem terenów w Gminie Witkowo". Kontroli dokonał Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Po przeprowadzonej kontroli ustalono, że cele Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" zapisane we wniosku zostały osiągnięte. W związku z tym w 2007r. otrzymaliśmy dofinansowanie w/w projektu w wysokości 382.010,20 zł. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 582.949,33 zł.

- W 2007r. złożyłem dwa wnioski o dofinansowanie budowy hali sportowej oraz krytej pływalni w Witkowie. W ramach programu "Blisko Boisko" złożono wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie realizacji zadania pn.: "Budowa boiska sportowego o nawierzchni z trawy syntetycznej". Całkowity koszt planowanego zadania to kwota 535,6 tys. zł., w tym kwota dofinansowania 320 tys. zł. Projekt nie został zakwalifikowany do dofinansowania, ponieważ Ministerstwo Sportu w pierwszej kolejności preferowało zadania inwestycyjne na terenie gmin, które nie posiadają tego typu obiektów sportowych.

Z zakresu prowadzenia spraw związanych z rozwojem i promocją Gminy i Miasta na zewnątrz:

- Przygotowano sprawozdanie z postępów w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Gminy i Miasta Witkowo oraz planistycznych dokumentów rozwojowych za 2006r. Opracowano projekt Planu Rozwoju Lokalnego Gminy i Miasta Witkowo na lata  2007-2013.

Z zakresu prowadzenia spraw związanych z ustalaniem nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz numeracją nieruchomości:

- Wydano 36 zawiadomień w sprawie nadania numeracji porządkowej nieruchomości.

Z zakresu prowadzenie spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej:

- uchwalono Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy i Miasta Witkowo na lata 2007-2011.

- wydano zarządzenie w sprawie ustalenia stawek czynszu za komunalne lokale mieszkalne.

- przydzielono 1 lokal mieszkalny, położony w gminnym budynku w Witkowie, przy ul. Stary Rynek 3, o powierzchni 34,20 m2, rodzinie figurującej na Gminnej liście mieszkaniowej.

- odbyło się 6 posiedzeń Komisji Mieszkaniowej. Na posiedzeniach członkowie Komisji zaopiniowali 20 wniosków o przydział lokalu mieszkalnego. Po zbadaniu sytuacji finansowej i mieszkaniowej wnioskodawców, po spełnieniu wymogów określonych w uchwale 9 rodzin zostało zakwalifikowanych i wpisanych w rejestr potrzeb mieszkaniowych. Dwa wnioski zostały zakwalifikowane na gminną listę przydziału lokali socjalnych.

Z zakresu gospodarki nieruchomościami:

I. Zbywanie nieruchomości

W roku 2007r. dokonano zbycia następujących nieruchomości komunalnych:

- dokonano sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę gruntową niezabudowaną, położoną w Mielżynie, o pow. 0,0723ha w drodze przetargu ustnego nieograniczonego za kwotę 9.564,80 zł brutto,

- dokonano sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę gruntową niezabudowaną, położoną w Wiekowie, o pow. 0,1491ha w drodze przetargu ustnego nieograniczonego za kwotę 20.825,40 zł brutto.

- dokonano zbycia praw majątkowych do 16 domków letniskowych i hangaru posadowionych na gruncie Gminy Witkowo w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie za  łączną kwotę 817.786,98 zł.

- podpisano akty notarialne stanowiące umowy przeniesienia własności nieruchomości na:
  - działkę gruntową niezabudowaną położoną w Małachowie Złych Miejsc, o pow. 0,0680 ha, za kwotę 17.324,00 zł. brutto.
  - działkę gruntową niezabudowaną, położoną w Małachowie Złych Miejsc, o pow. 0,0855 ha. 35.574,00 zł brutto.

- ponadto przygotowano do sprzedaży nieruchomość gruntową niezabudowaną, o pow. 0,4000 ha, położoną w Gaju. Pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym.

II. Nabywanie nieruchomości:

- podpisano z Agencją Mienia Wojskowego działającą w imieniu Skarbu Państwa akt notarialny stanowiący umowę darowizny na rzecz Gminy Witkowo nieruchomości stanowiącej obiekty przedszkola, położonego w Witkowie przy ul. Jasnej.

- na podstawie przysługującego gminie uprawnienia wynikającego z umów dzierżawy gruntu w OW Skorzęcin, Gmina Witkowo dokonała rozliczenia  nakładów poczynionych na gruncie przez firmę "RELAX ROBIS".

- Gmina Witkowo, otrzymała z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego działki zabudowane budynkiem mieszkalnym wielolokalowym, położonym w Witkowie przy ul. Wojska Polskiego o łącznej powierzchni 0,3074 ha.

III. Dzierżawy:

- Wydzierżawiono bezprzetargowo:
  - grunty pod garażami przy ul. Jasnej i Dworcowej oraz grunty pod pawilonami handlowymi, w tym celu przygotowano 34 umowy dzierżawy,
  - grunty pod garażami w Ruchocinku na rzecz właścicieli garaży, najemców komunalnych lokali mieszkalnych, w tym celu przygotowano 3 umowy  dzierżawy,
  - grunty w celu rolniczego wykorzystania, położone na terenie gminy Witkowo w tym celu przygotowano 19 umów dzierżawy,
  - nieruchomość gminną stanowiącą staw wraz z przyległym gruntem, położoną w Chłądowie.
  - oddano do korzystania na rzecz mieszkańców Sołectwa Chłądowo grunt gminny, stanowiący działkę nr 98/2 w celu urządzenia boiska sportowego i placu zabaw. 

IV. W zakresie pozostałych spraw z tytułu gospodarki nieruchomościami:

- zaktualizowano wykaz dzierżawców gruntów komunalnych przeznaczonych do opodatkowania w 2007r.

- przygotowano informację o stanie mienia komunalnego.

- wydano 37 decyzji zatwierdzających podziały nieruchomości położonych na terenie gminy i miasta Witkowo, w tym jednej stanowiącej  własność gminy Witkowo.

- wydano 60 decyzji ustalających nową wysokość opłat rocznych z tytułu użytkowania  wieczystego gruntów położonych w Gminie Witkowo w związku ze wzrostem wartości nieruchomości, przeznaczonych na  prowadzenie działalności gospodarczej.

W zakresie dodatków mieszkaniowych:

- wydano 288 decyzji, w tym: 246 decyzji pozytywnych, 36 decyzji odmownych ze względu na to, że wnioskodawcy nie spełnili warunków uprawniających do przyznania dodatku mieszkaniowego,

- 1 decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy, 3 decyzje wstrzymujące wypłatę dodatku mieszkaniowego oraz 2 decyzje o wygaśnięciu decyzji wstrzymującej wypłatę dodatku mieszkaniowego.

W 2007 roku wypłacono 1605 dodatków mieszkaniowych na łączną kwotę 187.699,99 zł.

W zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej:

- przygotowano i opracowano sprawozdanie z realizacji Planu Gospodarki Odpadami Gminy Witkowo.

- przeprowadzono wyrywkową kontrolę wykonywanych przyłączy sanitarnych w mieście Witkowo.

- przeprowadzono dwie kontrole obrzeży jezior: Ostrowickie, Niedzięgiel, Białe, Piłka oraz tzw. "dzikich" biwakowisk.

- skontrolowano gospodarkę odpadami i  gospodarkę wodno-ściekową w budynkach przy ul. Piastowskiej w Witkowie, we wsi Mielżyn oraz w prywatnych domkach wypoczynkowych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

- przeprowadzono wiosenny i jesienny przegląd stanu technicznego urządzeń melioracyjnych na terenie gminy /rowy melioracyjne, tereny nawadniane przy rzece Bawół/.

- skontrolowano wykonanie prac konserwacyjnych Gminnej Spółki Wodnej w Witkowie. Ogółem wykonserwowano 27,7 km rowów i usunięto 87 awarii drenarskich.

- udzielono pomocy przy organizacji akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2007".
- w ramach zadrzewień gminy wysadzono drzewa przy ul. Braci Łukowskich, Słowackiego, Płk. Hynka, na terenie placu zabaw dla dzieci przy ul. Park Kościuszki, ul. Harcerskiej, Zuchów, Szkolnej, Wierzbowej, Jesionowej, Modrzewiowej, Akacjowej oraz uzupełniono zadrzewienia przy ul. Gnieźnieńskiej, Warszawskiej, Poznańskiej, Jana Pawła II. Posadzono krzewy (żywopłot) przy ul. Czerniejewskiej.

W zakresie rolnictwa:

- u 23 rolników oszacowano straty spowodowane wystąpieniem wiosennych przymrozków w uprawach polowych i w sadach.

- udzielano pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

- koordynowano prace związane z zaopatrzeniem rolników w wapno nawozowe i  prace związane z pobieraniem prób glebowych do oznaczenia zawartości składników pokarmowych.

W zakresie spraw kadrowych Urzędu GiM i podległych zakładów:

- na dzień 31 grudnia 2007r. w Urzędzie były zatrudnione 33 osoby, w tym 29 na pełen etat, 2 osoby na 1/2 etatu i 2 osoby na 1/4 etatu.

- rozwiązano umowę o pracę z 2 osobami: jedna osoba miała zawartą umowę na czas określony, a druga osoba przeszła na emeryturę.

- od 16 lipca 2007r. na stanowisko Skarbnika Gminy i Miasta powołano panią Halinę Rzepecką.

- zatrudniono 1 osobę w Referacie Finansowo-Budżetowym Urzędu GiM.

- zorganizowano staż dla 21 bezrobotnych absolwentów na okres 3 miesięcy. Zatrudniono 9 osób w ramach przygotowania zawodowego, a dla 10 osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku zorganizowano prace społeczno-użyteczne.

- zatrudniono 17 osób na czas określony, w tym w ramach zobowiązań wobec Powiatowego Urzędu Pracy zatrudniono po odbyciu przygotowania zawodowego lub stażu: 8 osób na okres 1 miesiąca, 1 osobę na okres 2 miesięcy, 2 osoby w ramach prac interwencyjnych na okres 6 miesięcy, 5 osób w ramach prac publicznych na okres 3 miesięcy oraz przyjęto 1 osobę do pracy na okres 6 miesięcy jako gońca. 

- 17 osób odbyło praktykę zawodową, w tym: 10 studentów i 7 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- zawarto umowę agencyjną z 15 osobami na pobieranie opłat za wjazd i wstęp na teren OW w Skorzęcinie.

W zakresie ochrony przeciwpożarowej:

Środki finansowe zostały przeznaczone między innymi na zakup paliwa do samochodów pożarniczych i motopomp, na  ubezpieczenie samochodów i strażaków - ochotników, na ryczałty kierowców samochodów pożarniczych, na ekwiwalenty pieniężne za udział w akcjach gaśniczo-ratowniczych, na przeglądy samochodów, legalizację gaśnic i aparatów tlenowych oraz na bieżące utrzymanie samochodów strażackich. Na bieżąco utrzymywane są też wszystkie remizy OSP na terenie GiM Witkowo. Dla OSP Ruchocinek zakupiono samochód osobowy marki Volkswagen.
W 2007 r. zanotowano 20 pożarów, 87 różnych interwencji w tym m.in.: 22 wyjazdy do wypadków drogowych i 22 wyjazdy do usuwania drzew.
Wspólnie z jednostkami OSP z Gminy Niechanowo i Czerniejewo w ramach szkolenia zorganizowano zawody sportowo-pożarnicze, które odbyły się w Czerniejewie.
Na szczeblu miejsko - gminnym zorganizowano Turniej Wiedzy Pożarniczej oraz  dwu - dniowe szkolenie dla 67 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyło się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

W zakresie działalności gospodarczej:

W okresie sprawozdawczym wpisano do rejestru 118 przedsiębiorców. Wykreślono 95, a zmianę w zakresie adresów i miejsc prowadzenia działalności dokonało 81 podmiotów gospodarczych.
Nowo zarejestrowani przedsiębiorcy zgłosili działalność w zakresie:
handlu - 27 przedsiębiorców, budownictwa - 25, stolarstwa - 7, transportu - 8, usług medycznych - 5, usług samochodowych - 6, pośrednictwa ubezpieczeniowego - 5.

Wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej w 2007 r. dokonano w zakresie handlu - 24, budownictwa - 11, stolarstwa - 56, transportu - 14, usług samochodowych - 5, usług kierowcy - 3.
W 2007r. zaopiniowano 55 podań o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Wydano 101 zezwoleń w tym:
- 49 - na sprzedaż alkoholi do 4,5% (piwo) - handel - 23; gastronomia - 26;   
- 31 - na sprzedaż alkoholi od 4,5% do 18% (wino) - handel - 24 ; gastronomia - 7 
- 21 - na sprzedaż alkoholu ponad 18% (wódka) - handel - 12 ; gastronomia - 9 

W zakresie spraw wojskowych, spraw obronnych i obrony cywilnej:

W dniach od 22 do 27 marca 2007r. odbył się przed Powiatową Komisją Lekarską i Powiatową Komisją Poborową w Gnieźnie pobór dla Gminy i Miasta Witkowa.
Na ogólną liczbę 105 wezwanych rocznika podstawowego 1988, do poboru stanęło 103 poborowych. W zakresie rejestracji rocznika 1989  wezwano 114 przedpoborowych.

W zakresie spraw obronnych:

- zaktualizowano "Plan Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej" dla Gminy i Miasta Witkowo, który został zatwierdzony przez WKU i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz przez Komendę Powiatową Policji.

- wspólnie ze Starostwem Powiatowym i WKU Gniezno przeprowadzono 2 treningi akcji kurierskiej.

W zakresie kultury fizycznej:

W 2007r. koordynowano imprezy  sportowo - rekreacyjne, które odbywały się  na terenie gminy i miasta oraz zabezpieczono środki finansowe na imprezy ujęte w gminnym kalendarzu imprez. Organizatorami imprez sportowo-rekreacyjnych był m.in.: Urząd Gminy i Miasta, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Uczniowskie Kluby Sportowe działające przy  szkołach podstawowych, LOK Witkowo i inne organizacje pozarządowe.
Opracowano gminny kalendarz imprez sportowo-rekreacyjnych.
W 2007r. zorganizowano 80 imprez  sportowo - rekreacyjnych. Do ważniejszych imprez zorganizowanych w 2007 r. należy zaliczyć:

W zakresie sportu: Podsumowanie roku sportowego, Mistrzostwa Sołectw w halowej piłce nożnej, Mistrzostwa Sołectw w piłce nożnej z okazji Dni Witkowa i Dożynek Gminnych, Witkowską Halową Ligę Piłki Nożnej, Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym, w piłce siatkowej, tenisie ziemnym, Uliczne Biegi Szkolne, Halowy Turniej Trampkarzy im. W.Olczaka, Nocny - "Świąteczny Turniej Szachowy", Spartakiadę Przedszkoli i klas "O", Turniej Wielkanocny kl. I-III Szkół Podstawowych, turnieje integracyjne gimnazjów w piłce nożnej - klas  pierwszych, w piłce siatkowej drużyn mieszanych i inne.

W zakresie kultury: między innymi Przegląd Piosenki Zdrowotnej i Ekologicznej, IX Powiatowy Przegląd Piosenki Strażackiej, Warsztaty Taneczne Dziecięcych Zespołów Ludowych, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Dni Witkowa, Dzień Dziecka, Majówki, Dożynki Gminne oraz Spotkania Patriotyczne z okazji 3 Maja i Dnia Niepodległości - 11 listopada.

W zakresie działalności USC:

- sporządzono 103 akty  małżeństwa, zarejestrowano 46 aktów zgonu i 6 aktów urodzenia,
- wydano 98 zaświadczeń o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego,
- sporządzono 2 oświadczenia o uznaniu dziecka,
- sporządzono i wydano 9584 odpisów z aktów stanu cywilnego,
- przekazano do ewidencji ludności 269 odpisów,
- przyjęto 775 kopert dowodowych, a wysłano 705,
- wydano 3525 dowodów osobistych,
- wystąpiono o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla 20 par.

W zakresie ewidencji ludności:

W 2007 roku zarejestrowano następującą ilość dokumentów:
- 137 szt. odpisów skróconych aktów urodzenia, 182 szt. odpisów skróconych aktów małżeństwa, 99 szt. odpisów skróconych aktów zgonu, 309 szt. zgłoszeń wymeldowania z pobytu stałego, 149 szt. zgłoszeń pobytu czasowego, 159 szt. zawiadomień o pobycie czasowym, 573 szt. zgłoszeń pobytu stałego.

W zakresie spraw dotyczących Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie:

- w 2007 roku zawarto łącznie 334 umowy na dzierżawę gminnego gruntu w Ośrodku  Wypoczynkowym w Skorzęcinie, w tym:
  - 298 umów z dzierżawcami, którym wygasły poprzednie umowy, w tym:
    - 38 zakładów pracy, 20 umów w celach handlowo-gastronomicznych, 240 umów z osobami fizycznymi oraz 36 umów z nowonabywcami nakładów-domków, w tym od Gminy 11 osób.

- wystawiono 903 faktury VAT. Dotyczyły one dzierżawy gruntów - na kwotę 1.095.149,18 zł. brutto, najmu lokali 53.431,98 zł. brutto, dzierżawy gruntu w mieście na kwotę 42.717,04 zł. brutto, wieczystego użytkowania gruntu na kwotę 17.718,54 zł. brutto,  dzierżawy za grunty rolne na kwotę 9.705,40 zł. brutto, za ogłoszenia w WWS na kwotę  623,20zł. brutto.

- do budżetu Gminy w roku 2007 za wstęp i korzystanie z urządzeń znajdujących się na terenie OW w Skorzęcinie wpłynęła kwota brutto 368.096,50 zł.

- należność za dzierżawę gruntu pod garażami wyniosła brutto 19.360,80 zł.

- za wynajem hali sportowej w Witkowie i w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Mielżynie wpłynęła kwota 31.189,50 zł.

- rozpatrzono pozytywnie 10 wniosków złożonych przez dzierżawców w sprawie między innymi:  rozłożenia na raty zapłaty dzierżaw lub odroczenia terminu płatności.

- rozpatrzono  ogółem 24 wnioski na rozbudowę i modernizację domków letniskowych, w tym 3 wnioski ze względu na brak możliwości rozbudowy rozpatrzono negatywnie.

- rozpatrzono 25 wniosków w sprawie zgody na zbycie nakładów w postaci domków położonych na gruncie gminnym. W 24 przypadkach odstąpiono od prawa pierwokupu wyrażając tym samym zgodę dzierżawcom na zbycie przez nich nakładów. W jednym przypadku Gmina skorzystała z prawa pierwokupu i zwróciła wartość nakładów w kwocie 480.000,00 zł. przejmując 3 segmenty po 5 domków każdy oraz świetlicę przy domkach i hangar przy plaży.

- dla zapewnienia lepszego bezpieczeństwa w Skorzęcinie, przeznaczono dodatkowe środki dla Policji w celu organizacji dodatkowych służb prewencyjnych. Dokonano także modernizacji monitoringu poprzez montaż kamery obrotowej przy plaży oraz wymianę monitora i rejestratora.

W zakresie wymiaru podatków i opłat:

- na terenie gminy i miasta do płacenia łącznego zobowiązania pieniężnego osób fizycznych było:
-  w podatku rolnym  -  1254 osoby
-  w podatku od nieruchomości  -  3878 osób
-  w podatku leśnym  -  58  osób
- podatkiem od nieruchomości jednostek prawnych obciążonych było 65 podmiotów,
- podatkiem rolnym jednostek prawnych obciążonych było 7 podmiotów, a leśnym 2,
- załatwiono 50 wniosków w sprawie odroczeń podatku i 3 wnioski w sprawie umorzeń odsetek od nieterminowej wpłaty podatku oraz 7 wniosków dotyczących rozłożeń podatku na raty.
- do zobowiązanych, którzy w terminie nie uregulowali swoich należności wysłano 1079 upomnień, natomiast na zadłużonych podatników, którzy mimo otrzymanych upomnień nie zapłacili podatku, wysłano do Urzędów Skarbowych 14 tytułów wykonawczych.
- rozliczono opłatę klimatyczną na sumę 12.290,00zł.
- wprowadzono 746  zmian geodezyjnych w gospodarstwach rolnych i nieruchomościach,
- wydano 600  zaświadczeń dot. stanu majątkowego,
- opracowano i wydano 108 decyzji umorzeniowych ,
- wydano 4276 decyzji wymiarowych, w tym: 1252 dot. łącznego zobowiązania pieniężnego, 347 dot. podatku rolnego, 9 dot. podatku leśnego i 2668 dot. podatku od nieruchomości,
- prowadzono rejestry przypisów i odpisów. W ciągu roku wydano 193 decyzje dot. podatku od nieruchomości, 33 decyzje w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego oraz 13 decyzji w sprawie podatku rolnego.
- opracowano i wydano 427 decyzji dot. zwrotu producentom rolnym podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz w związku z tym sporządzono stosowne sprawozdania.
Z zakresu księgowości budżetowej:

Aktualizowano plan finansowy, wykonano bilans zamknięcia roku finansowego, prowadzono archiwizację zamkniętego roku finansowego, wykonywano kwartalne sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych. Przeprowadzono kontrolę wewnętrzną w jednostkach budżetowych gminy tj. w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji oraz w Gimnazjum w Witkowie. Kontrolowano zgodność miesięcznych sprawozdań jednostek organizacyjnych Gminy z uchwałą budżetową w zakresie planu finansowego dochodów i wydatków.

Rozliczano otrzymane dotacje, subwencje i środki przekazywane z budżetu państwa oraz dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych Gminie ustawami.

W zakresie promocji Gminy i Miasta Witkowo:

- gromadzono i opracowywano materiały do Witkowskich Wiadomości Samorządowych, zajmowano się ich dystrybucją. Bezpłatny biuletyn informacyjny ukazujący się każdego miesiąca przybliża mieszkańcom podejmowane przez  samorząd działania oraz relacjonuje najciekawsze wydarzenia z terenu naszej Gminy.

- na spotkania z Inwestorami opracowywano prezentacje multimedialne zawierające aktualne oferty inwestycyjne.

- umieszczano bieżące aktualności na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta  w Witkowie. Obecnie w ciągu miesiąca naszą stronę internetową odwiedza około 5500 osób. W galerii zdjęć zamieszczonej na stronie internetowej publikowane są zdjęcia z imprez i wydarzeń z terenu naszej Gminy.

- w celu promowania firm z terenu Gminy i Miasta Witkowa na stronie internetowej Urzędu www.witkowo.pl utworzono "Katalog Firm", w którym przedsiębiorcy bezpłatnie mogą umieszczać informacje o swojej firmie. Baza firm cały czas jest aktualizowana i publikowana w kolejnych numerach Witkowskich Wiadomości Samorządowych.

- opracowano w języku polsko-angielskim nowy Folder Gminy i Miasta Witkowo. Folder prezentuje dorobek i osiągnięcia Gminy Witkowo. Zawiera charakterystykę gminy i jej położenie, historię, ofertę turystyczną, działalność kulturalno - sportowo i rekreacyjną, sukcesy ostatnich lat oraz współpracę z zagranicą.

- przy współpracy z Organizacją Turystyczną Szlak Piastowski, Gmina Witkowo została zaprezentowana na Targach Turystycznych w Gdańsku oraz na  XIV Międzynarodowych Targach - Regiony Turystyczne Na Styku Kultur w Łodzi

- informacje oraz materiały promocyjne na temat Gminy Witkowo ukazały się na łamach Biuletynu Nasz Powiat Lokalna Grupa Działania, który pozwala mieszkańcom regionu poznać bliżej wszystkie jego zakątki, zacieśnia relacje pomiędzy gminami i umacnia współpracę w regionie. Biuletyn wydawany przez Stowarzyszenie Światowid dostępny jest w urzędach gmin całego powiatu gnieźnieńskiego oraz w siedzibie Stowarzyszenia.

- prowadzono obsługę fotograficzną imprez na terenie Gminy i Miasta Witkowo oraz archiwum fotograficzne, które aktualnie zawiera około 30 000 opisanych oraz skategoryzowanych zdjęć.

Realizacja zadań z biura Rady Miejskiej:

- zapewniono w ciągu całego roku obsługę techniczną 7 sesji Rady Miejskiej i kilkudziesięciu posiedzeń Komisji Rady Miejskiej.

-  przekazywano pracownikom Urzędu podjęte przez Radę Miejską uchwały oraz zgłoszone przez Komisje Rady wnioski i propozycje.

- prowadzono rejestry: uchwał Rady Miejskiej, interpelacji Radnych, wniosków Komisji, zarządzeń Burmistrza, rejestr jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy oraz prowadzono zbiór przepisów gminnych.

- zorganizowano dwie narady z sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli.

- udzielano pomocy  sołtysom i przewodniczącym zarządów osiedli w realizacji ich zadań.

- współpracowano z mediami w zakresie przekazywania informacji o działalności organów Rady Miejskiej i organów gminy,

- współpracowano z administratorem Biuletynu Informacji Publicznej w zakresie jego tworzenia oraz z redakcją "Witkowskich Wiadomości Samorządowych" .

Uwaga! Szczegółową informację z działalności Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i z finansowej realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ujęto w sprawozdaniu Burmistrza z wykonania budżetu gminy i miasta za 2007 r.

Kwiecień 2008 r.

drukuj pobierz pdf    

wstecz