Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy i Miasta Witkowo
Bip - Strona główna

Urząd Gminy i Miasta

Organy

Protokoły z sesji RM »

Protokoły z sesji RM - archiwum »

Sprawozdania z pracy Rady Miejskiej »

Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie

Prawo lokalne

Zbiór prawa miejscowego... »

Finanse gminy

Opinie RIO... »

Projekty aktów normatywnych »

Strategia rozwoju

Plany i zamierzenia »

Ogłoszenia Burmistrza GiM Witkowo »

Informacje

Przetargi aktualne »

Przetargi zakończone »

Nabór pracowników »

Nabór kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych »

Dane o stanie jednostek »

Nabór pracowników - jednostki podległe »

Sprawozdania z pracy jednostek »

Sprawozdania i informacje Burmistrza »

Sprawozdania z wykonania budżetu »

Spółki z udziałem gminy »

Protokoły z kontroli »

Raport o stanie gminy »

Co mogę załatwić w UGiM ? »

Rejestry i ewidencje »

Petycje »

Petycje do Rady Miejskiej »

Lobbing »

Ponowne wykorzystywanie »

Edukacja - dotacje »

Wzory dokumentów »

KARTY USŁUG »

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi »

Program Ochrony Środowiska i raporty »

Współpraca z organizacjami pozarządowymi »

Wyniki badań wody »

Interpelacje i zapytania radnych »

Plan polowań zbiorowych »

Obwieszczenia »

Preferencyjna sprzedaż węgla »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Sprawozdania z pracy jednostek: Funkcja Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo

Witkowo, dn. 22.09.2006 r.

Funkcja Biblioteki Publicznej
Miasta i Gminy Witkowo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Witkowo działa na podstawie Ustawy o Bibliotekach, według której "Biblioteki publiczne służą zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczą w upowszechnianiu wiedzy i kultury."

W celu właściwej realizacji tych działań biblioteki wykonują zadania określone w powyższej Ustawie, z pośród których najważniejszymi są:

1. gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych służące obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych.

2. obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej o zbiorach własnych i innych bibliotek.
Materiałami bibliotecznymi są dokumenty zawierające utrwalony wyraz myśli ludzkiej, przeznaczone do rozpowszechniania, niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści, zwłaszcza dokumenty graficzne (piśmiennicze, kartograficzne, ikonograficzne i muzyczne), dźwiękowe, wizualne, audiowizualne i elektroniczne. Gromadząc zbiory, biblioteka nasza ma na uwadze zapotrzebowania i oczekiwania użytkowników.

W roku bieżącym zakupiono 1200 woluminów (221 do Kołaczkowa i 979 do Witkowa) (ołącznej wartości 22.956zł. /przeciętna cena książki - ok. 19,50) oraz 19 encyklopedii multimedialnych (518 zł) za łączną kwotę 23.474 zł. Zakupu nowości dokonuje się głównie w hurtowniach lub bezpośrednio u wydawcy.

Biblioteka prenumeruje czasopisma również z uwzględnieniem zainteresowań użytkowników. Wśród nich są m.in. np.: "Cogito" dla młodzieży uczącej się, "Murator" czy "Młody Technik" ale również dzienniki jako codzienne źródło najważniejszych wydarzeń (łącznie 31 tytułów). W bieżącym roku użytkownicy skorzystali z nich 6.670 razy. 

W roku ubiegłym zakończono tworzenie katalogu w komputerowym programie "SOWA", a z dniem 1 stycznia uruchomiono moduł wypożyczalni, co pozwala na szybką obsługę czytelników.

Organizacja pracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo zapewnia mieszkańcom dogodny dostęp do materiałów bibliotecznych i informacji. Godziny udostępniania zbiorów dostosowane są do potrzeb także tych czytelników, którzy uczą się lub pracują poza granicami naszej gminy. Z dniem 1 września w Witkowie zwiększona została ilość godzin udostępniania z 30 na 39 (jednocześnie zwiększono ilość godzin dostępu do Internetu). W chwili obecnej placówka czynna jest sześć dni w tygodniu z czego trzy dni w godzinach popołudniowych oraz w każdą sobotę, a filia w Kołaczkowie (mimo, iż bibliotekarz zatrudniony jest na 1 etatu) cztery razy w tygodniu również w godzinach popołudniowych. 
Korzystanie ze zbiorów bibliotecznych (wg Ustawy) jest nieodpłatne, a więc czytelnicy nie wnoszą żadnych opłat. Wyjątek stanowią osoby z poza rejonu, którzy zobowiązani są do uiszczania "kaucji zwrotnej".

Do chwili obecnej zarejestrowano 1.970 czytelników (141 - w Kołaczkowie i 1.829 - w Witkowie). Przy tej liczbie odnotowano 16.494 odwiedziny w wypożyczalni (1.887 - Kołaczkowo i 14.607 - Witkowo) i udostępniono 37.520 książek na zewnątrz (3.088 - w Kołaczkowie i 34.432 - w Witkowie) oraz 3.710 odwiedzin w czytelni (290 - Kołaczkowo i 3.420 - Witkowo) i 4.004 wypożyczenia prezencyjne (181 - Kołaczkowo i 3.420 - Witkowo) udzielając przy tym 4.617 informacji (299 - Kołaczkowo i 4.318 - Witkowo).

W swojej działalności kulturalno-oświatowej, której celem jest pozyskiwanie nowych czytelników, biblioteka współpracuje z innymi instytucjami głównie ze szkołami. W roku bieżącym przeprowadzono 5 lekcji bibliotecznych, których celem było zapoznanie uczniów z możliwościami korzystania z czasopism, księgozbioru i z katalogów.

Innym ważnym wydarzeniem są spotkania autorskie organizowanie przez bibliotekę po to, by umożliwić bezpośredni kontakt czytelnika z pisarzem. W roku bieżącym odbyły się dwa takie spotkania, których gośćmi były panie: Anna Plenzler - autorka "Legend Poznania" i dziennikarka "Głosu Wielkopolskiego" oraz Stanisława Łowińska - poetka i dziennikarka. Z drugim gościem odbyły się też  "Warsztatów Młodych Twórców" zapoczątkowane w 2003 roku. Ich efektem był udział i wyróżnienie naszej czytelniczki w Lednickiej Wiośnie Poetyckiej. W tegorocznym planie jest jeszcze spotkanie z panią Martą Fox, autorką książek dla starszej młodzieży i dorosłych.

Od kilku już lat Biblioteka jest organizatorem konkursów adresowanych do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W roku bieżącym przy okazji spotkania z panią Anną Plenzler ogłoszono konkurs plastyczny pod hasłem "Ilustrujemy legendy o Poznaniu". Po eliminacjach szkolnych zakwalifikowano 58 prac, z których po spotkaniu wybrano i nagrodzono 10 najlepszych. Prace wystawiane były w holu budynku oświatowego. Stało się już tradycją, iż organizujemy konkursy ortograficzne pod hasłem "Zostań mistrzem ortografii" oraz "Witkowo - moje miasto" (z wiedzy o historii i dniu dzisiejszym naszej gminy). Przeprowadzane są one w dwóch kategoriach wiekowych - dla uczniów szkół podstawowych  oraz gimnazjalnych naszej gminy. Poza tym zorganizowany został konkurs dla uczniów klas III Sz.P. w oparciu o lektury oraz dla 6-latków  pod hasłem "Kochamy bajki". Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali nagrody w postaci wartościowych książek. Biblioteka rok rocznie jest również współorganizatorem konkursów plastycznych dla szkół podstawowych oraz literackich dla gimnazjalistów organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Obok wyżej wymienionej działalności społeczeństwo może skorzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Witkowie i jej filii w Kołaczkowie. 
 

drukuj pobierz pdf    

wstecz